Boże Ciało w Granadzie

Dzisiaj znowu jesteśmy w Granadzie! El Corpus Christi (Boże Ciało) ściągneło nas tutaj! Przyznajemy, tak jak wszyscy Hiszpanie, kochamy zabawę i dni wolne od pracy:) El Corpus nie jest charakterystycznym wydarzeniem tylko w Granadzie. Fiesta ma także miejsce w Sevilli i Toledo. Nam najbliższa sercu jest Granada, dlatego przyjechaliśmy właśnie tutaj.

Corpus Christi to święto kościelne, ale także ludowe. Jest to  najstarsza z fiest w Hiszpanii. Stworzyli ją Reyes Católicos, po zdobyciu Granady przez chrześcijan.  Wówczas Granada była zamieszkana głównie przez muzułmanów. Było to zatem posunięcie polityczne. Najważniejszym punktem tego dnia jest niewątpliwie  procesja Bożego Ciała.

Co roku procesja przebiega w ten sam sposób. Najpierw poprzedzona jest mszą świętą, która odbywa się o godzinie 12.00. Zabytkowe uliczki miasta, specjalnie ozdobione na tę okazję,  są miejscem wspaniałego pochodu. Procesja wychodzi z Katedry i idzie przez Plaza de las Pasiegas, Mesones, Reyes Católicos, Gran Vía, Cárcel Baja i Catedral.

Na samym przodzie procesji idą zawsze  los gigantes, los cabezudos y la tarasca. Możecie ich zobaczyć na zdjęciu głównym.  Za nimi podążają przedstawiciele wszystkich zakonów i najstarszych bractw w Granadzie (cofradías), widzimy także osobistości kurii w odpowiedniej kolejności, którzy idą przed Ciałem Chrystusa. W procesji biorą udział przedstawiciele armii, policji, straży cywilnej, burmistrz Granady wraz z politykami i urzędnikami oraz mieszkańcy miasta i przyjezdni.

Trzeba przyznać, że trasa procesji jest przepięknie ozdobiona. Dba o to kościół, miasto i wszyscy mieszkańcy. Trasa pokryta jest markizami, girlandami, lampionami. Dzień przed procesją okna i balkony domów przystraja się dawnymi sztandarami, które pochodzą nawet z XVI wieku. Ulice pokryte są przez aromatyczne zioła. Wszystko to pokazuje, że w mieście jest święto i wyjątkowy dzień. Pochód możesz obserwować siedząc na charakterystycznych, małych krzesełkach, wystawionych na tę okazję dla mieszkańców Granady lub z okien domów.

Przez cały dzień w mieście słychać muzykę, śpiewy, taniec flamenco. Hiszpańskie rodziny wychodzą na ulicę, bawią się i spędzają ten dzień na powietrzu. Polecamy spacer małymi uliczkami Granady. Wszędzie można zobaczyć coś pięknego. Nam najbardziej podobają się cudownie przystrojone patia, które właściciele domów z chęcią pokazują przechodniom.

Typowe dla Corpusu są także las carocas y las quintillas, czyli  krótkie frazy i limeryki, które odnoszą się do kwestii politycznych, bieżących wydarzeń, i nowości. Wszystko to oczywiście jest przedstawione w bardzo sarkastyczny sposób. Wśród wszystkich quintillas wybierane są najlepsze, prezentuje się je na Plaza de Bibrambla. W tym roku jest o czym mówić  i pisać. Powtórka wyborów ma miejsce już w czerwcu, a afer politycznych i korupcji niestety nie brakuje. Będzie zatem w czym wybierać. Zapraszamy!

Nie zapominajcie, że w Granadzie trwa feria! Casety z muzyką, typowym jedzeniem i innymi atrakcjami czekają na wszystkich, którzy są gotowi na zabawę do białego rana.

Bawcie się dobrze!