Boże Narodzenie w Hiszpanii

Kiedy zaczynamy czuć święta Bożego Narodzenia w Hiszpanii? W mieście pod koniec listopada pojawia się świąteczna otoczka i trzeba przyznać, że co roku zaskakuje nas oryginalność oświetlenia. W tym roku na głównej ulicy Larios w Maladze jest przepięknie. Zobaczymy tutaj bajeczne oświetlenie ulicy, ale to nie wszystko. Dwa razy w ciągu dnia można posłuchać świątecznej muzyki. To połączenie światełek z muzyką jest niezwykłe i przeniesie Was w inny świąteczny wymiar. Pięknie jest nie tylko na głównej ulicy. Praktycznie wszystkie ulice miasta są ustrojone. Gwiazdki, płatki śniegu, mikołaje, dzwony, szopki, drzewka to typowe elementy ozdoby miasta.

 Pisząc o ozdobach bożonarodzeniowych koniecznie należy wspomnieć o bożonarodzeniowych szopkach. Są one w Hiszpanii bardzo ważne. Symbolizują narodziny Jezusa. Najpiękniejsze podziwiać będziemy w katedrach wielu hiszpańskich miast. Można je zobaczyć jednak praktycznie wszędzie: na głównych placach, skrzyżowaniach, na ulicach, w domach, na balkonach i w oknach. Kolejnym typowym elementem dekoracyjnym jest flor de pasqua. Poisentia to niezbędny element Bożego Narodzenia. Kwiat ten jest bardzo charakterystyczny ze względu na intensywny czerwony kolor liści. Możemy znaleźć ten kwiat praktycznie w każdym domu. Roślina ta stała się także typowym świątecznym podarunkiem w Boże Narodzenie. Jest sprowadzana z Meksyku i może przetrwać kilka lat, choć w większości hiszpańskich domów żyje tylko w okresie świąt.

swiateczne ozdoby w Maladze

Dla Hiszpanów Boże Narodzenie  zaczyna się w nieoficjalny i szczególny sposób. Dzień 22 grudnia i świąteczna bożonarodzeniowa loteria to w Hiszpanii symboliczne rozpoczęcie okresu świątecznego. Tego dnia dzieci ze szkoły San Ildefonso wyśpiewują numery i nagrody, które trafią do ludzi. Ta melodia świątecznej loterii  oznacza dla wielu początek Bożego Narodzenia. Tutaj możecie dowiedzieć się wielu ciekawych informacji o najważniejszej loterii w Hiszpanii.

swiateczna loteria w Hiszpanii

Boże Narodzenie to okres wielu spotkań, wieczerzy, obiadów w rodzinnym gronie. Trzeba przyznać, że Hiszpanie tak jak Polacy są bardzo tradycyjnym i rodzinnym narodem. Okres świąt to czas radości i świętowania z przyjaciółmi. W wigilię Hiszpanie zasiadają przy wspólnym stole, który tak jak w Polsce jest suto zastawiony. Typowe przystawki to oczywiście owoce morza: camarones, langostinos, cangrejos, mejillones, almejas, berberechos, chipirones, pulpos. Jednak na drugie danie serwuje się mięso. Bardzo typowy jest pieczony indyk. Nie może także zabraknąć typowych świątecznych słodyczy takich jak: mantecadospolvoronesalfajoresmazapanespeladillas i najbardziej znanych turrones. Hiszpanie tak jak Polacy idą o północy do Kościoła, by świętować narodziny Jezusa. W kościele panuje świąteczna i radosna atmosfera.  Wszyscy radują się i śpiewają przepiękne kolędy. Charakterystyczne dźwięki wybrzmiewają z bożonarodzeniowych instrumentów, czyli zambombas.

Kolejna tradycja to przemówienie króla Hiszpanii, wygłaszane do wszystkich Hiszpanów w nocy 24 grudnia. Król Felipe IV życzy wszystkim rodakom Wesołych Świąt.

swiateczne potrawy w Hiszpanii

W niektórych regionach, jak to ma miejsce w Katalonii, w noc z 24 na 25 grudnia załatwia się sprawy z Tío Caga lub Tío de Nadal. Tío Caga to kawałek drewna, który pojawia się w domach kilka tygodni przed świętami. Dzieci muszą się o niego troszczyć i co wieczór karmić. W wigilię uderza się go kijem i wówczas ma dać (Hiszpanie mówią, że tío caga) wyśpiewane przez dzieci prezenty i słodycze.

 tio caga w barcelonie - swieta w Hiszpanii

 25 grudnia to dzień Bożego Narodzenia. W tym dniu powszechne jest kontynuowanie spotkań i posiłków w gronie rodziny i przyjaciół. Chociaż normalne w Hiszpanii jest dawanie prezentów w Trzech Króli, to jednak w wielu domach dzieci odwiedza  Mikołaj  właśnie 25 grudnia. Zwyczaj ten jak wiemy jest zaczerpnięty z kultury anglosaskiej.

Inny szczególny dzień w hiszpańskim okresie bożonarodzeniowym to  28 grudnia “Día de santos inocentes”. Ten dzień pierwotnie upamiętnia zabijanie  dzieci na rozkaz Heroda, gubernatora Judei. W ten sposób chciał on pozbyć się nowonarodzonego króla żydowskiego. Słowo inocente znaczy po hiszpańsku niewinny, ale także może oznaczać głupi. Ten dzień w Hiszpanii jest odpowiednikiem 1 kwietnia w innych krajach. 28 grudnia trzeba uważać na tak zwane “inocentadas” . Każdy bowiem może nam wyciąć jakiś głupi dowcip.

Na koniec pragniemy złożyć wszystkim najserdeczniejsze życzenia zdrowych, pogodnych, radosnych i rodzinnych świąt Bożego Narodzenia. Uważajcie na ości w karpiu 🙂 Pozdrawiamy z Malagi!