Camino de Santiago

       Droga św. Jakuba, nazywana często także po hiszpańsku Camino de Santiago – szlak pielgrzymkowy do katedry w Santiago de Compostela w Galicji, w północno-zachodniej Hiszpanii. W katedrze tej, według przekonań pielgrzymów, znajduje się ciało św. Jakuba Apostoła. Nie ma jednej trasy pielgrzymki, a uczestnicy mogą dotrzeć do celu jednym z wielu szlaków. Droga oznaczona jest muszlą św. Jakuba i żółtymi strzałkami, które są także symbolem pielgrzymów..

Istniejąca od ponad tysiąca lat Droga św. Jakuba jest jednym z najważniejszych chrześcijańskich szlaków pielgrzymkowych, obok szlaków do Rzymu i Jerozolimy. Według legendy ciało św. Jakuba przewieziono łodzią do północnej Hiszpanii, a następnie pochowano w miejscu, w którym dziś znajduje się miasto Santiago de Compostela. W wieku XII akt papieski uznał Compostelę za trzecie po Jerozolimie i Rzymie miejsce święte chrześcijaństwa. Wówczas Santiago stało się na równi z Rzymem i Jerozolimą jednym z trzech najważniejszych miejsc pielgrzymkowych zachodniej Europy. Pojawia się nowa terminologia: pątnika udającego się do Santiago zaczyna się nazywać peregrino, tak jak swą nazwę miał pielgrzym udający się do Rzymu (romero) czy Jerozolimy (palmero).

Papież Jan Paweł II był w Santiago dwukrotnie, raz nawet przeszedł niewielki odcinek Camino Frances. Po wizycie Jana Pawła II w Santiago de Compostela w 1982 r. Rada Europy uznała Drogę św. Jakuba za drogę o szczególnym znaczeniu dla kultury kontynentu i zaapelowała o odtwarzanie i utrzymywanie dawnych szlaków pątniczych. Szlak ten został ogłoszony pierwszym Europejskim Szlakiem Kulturowym w październiku 1987 r. oraz wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO w 1993 r. W dniu 5 lipca 2015 roku UNESCO na 39 sesji w Bonn podjęło decyzję o rozszerzeniu szlaków jakubowych w Hiszpanii i wpisało cztery szlaki północne: Camino del Norte, Camino Primitivo, Camino Lebaniego oraz Camino Vasco del Interior. Jednocześnie nadało im nazwę Camino Frances i Szlaki Północnej Hiszpanii. Długość Dróg św. Jakuba wpisanych na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO sięgnęła ponad 2200 km[2].

Jak przygotować się do Camino de Santiago? Tutaj zostawiamy Wam kilka rad! Wiemy, że przed rozpoczęciem pielgrzymki samemu i do tego w obcym dla nas kraju, czujemy się niepewni i nie wiemy na co natrafimy podczas drogi w pojedynkę. Już teraz dodajemy Wam otuchy i namawiamy do wybrania się w Camino de Santiago. Oto kilka pytań, które stawiają sobie wszyscy przed długą wyprawą.

  1. Iść samemu czy w grupie?
    Naszym zdaniem, najlepiej wybrać się w tę drogę samemu. Nie będziesz wówczas zależeć od nikogo. Będziesz mógł podejmować decyzje samodzielnie i bez patrzenia się na drugą osobę. Powinna być to także droga oczyszczenia, przemyśleń i odrobiny samotności oraz otworzenia się na to co nas otacza i to co jest nieznane. Tak czy siak podczas wyprawy spotkasz wiele osób, które tak jak Ty wybrały się w tę podróż. Nie bój się o swoje bezpieczeństwo. Camino de Santiago jest bardzo dobrze oznaczone i drogę tę przemierza wielu pielgrzymów nie tylko z Hiszpanii, ale z całego świata. 
  2. Kiedy najlepiej odbyć Camino de Santiago?
    Każdy miesiąc (może oprócz okresu zimy) ma swój urok. Jeśli oczywiście możemy wybrać czas lub miesiąc na Camino de Santiago, radzimy wybrać się w tę drogę wiosną lub jesienią. Wówczas dni są bardzo długie i nadal ciepłe, ale już nie upalne. Koniec kwietnia, maja, czerwca i września a nawet początek października to doskonały okres na wyprawę. Chodzi tutaj także o oczyszczenie duchowe. W tym okresie na szlakach jest mniej pielgrzymów. Należy bowiem zauważyć, że prawie 75% ludzi wybiera się na Camindo de Santiago w lipcu i sierpniu. My polecamy samotność i ciszę.
  3. Jak przejść Camino de Santiago?
    Wszystko zależy od wielu faktorów. Oczywiście wiek, forma fizyczna, stan zdrowia, waga i ciężar plecaka są w tym wypadku ważne. Najlepiej zacząć drogę wolniej i nie przemęczać się za bardzo. Zawsze daj organizmowi czas na rozgrzanie się. Idź zawsze równym krokiem. Najlepiej, ani nie iść w pośpiechu, ani później zwalniać. Każdego dnia przed rozpoczęciem drogi, rozgrzej się i zrób delikatną, poranną gimnastykę, rozciągnij się. Wiedz, że najważniejsze są Twoje nogi. Dbaj o nie! Masuj mięśnie nóg, wyciągnij nogi do góry i zrób kilka ćwiczeń przy ścianie. W czasie drogi odpocznij przynajmniej 10 minut w ciągu każdej godziny. Pewnie będziesz przystawał co jakiś czas. A to przystanek na zdjęcie a to przerwa na spojrzenie w mapę. Idź zawsze swoim rytmem. Nie sugeruj się innymi pielgrzymami. Patrz pod nogi. Na terenie kamiennym uważnie stawiaj każdy krok. Jedna nieuwaga może pokrzyżować Tobie plany i zakończyć całą przygodę.
  4. Jak się przygotować do wyprawy?
    Jeśli już podjąłeś decyzję, zatem musisz zacząć szybko trening przed Camino de Santiago. Najlepiej przygotować się fizycznie przed i już podczas drogi nie koncentrować się na pęcherzach na stopach i na ogólnym zmęczeniu. Po coś robimy tę trasę prawda? Skoncentrujmy się na pięknych krajobrazach, skupmy się na tym co widzimy i cieszmy się samą filozofią tej podróży. Aby tak zrobić musimy potrenować nasze ciało przed wyruszeniem w drogę. Jeśli w życiu codziennym nie spacerujesz, przed Camino de Santiago powinieneś codziennie zrobić długi spacer. Z każdym dniem te spacery powinny się wydłużać. Najlepiej przygotować ciało do wspinania się i schodzenia w dół. Wędrówki po górach są jak najbardziej wskazane. Ostatnie ćwiczenia powinniśmy robić już z pełnym plecakiem. Wiedzmy, że iść w niedzielę na spacer i wrócić do domu, iść pod prysznic, zjeść coś dobrego, iść spać we własnym łóżku lub usiąść przed telewizorem nie ma nic wspólnego z Camino de Santiago. Tych, którzy nie będą mieli czasu i możliwości na trening informujemy, że samo Camino de Santiago to jest jeden wielki trening. Pamiętajcie jednak, żeby nie szaleć pierwszego dnia, ponieważ droga jest długa!

Camino de Santiago jest absolutnie dla szystkich. Nie trzeba być młodym i gibkim czy mieć dużo kasy odłożonej na koncie. Wystarczy tego tylko bardzo chcieć. Jeśli ktoś z Was wybrał się w tę drogę prosimy o kontakt z nami. Można przysłać nam wiadomość na: [email protected]