Co robimy w Maladze po hiszpańskim?
To ostatni sierpniowy tydzień, ale w naszej szkole w Maladze nadal studiuje wielu uczniów. Zapewne w ten weekend większość z nich wyruszy do domów. Czas zacząć nowy rok szkolny. Mamy nadzieję, że fajnie spędziliście wakacje z hiszpańskim w Maladze i w innych hiszpańskich miastach. Nie zapominajmy, że kurs hiszpańskiego w Hiszpanii to nie tylko nauka, ale także dobra zabawa i poznawanie w przystępny sposób hiszpańskiej kultury. Co robimy w Maladze po hiszpańskim? Poznajmy plan zajęć dodatkowych na ten tydzień.
W poniedziałek tak jak zawsze zapraszamy nowych uczniów na wstępną orientacyjną wizytę po Maladze. Jest to bardzo ważne spotkanie, które ułatwi Wam zorganizowanie się w centrum miasta. Warto spotkać się z nauczycielem języka hiszpańskiego i wybrać się na ten spacer po mieście. Wyjaśnimy Wam, gdzie kupić i doładować kartę autobusową, gdzie kupić i doładować kartę sim do telefonu, pokażemy Wam port, Alcazabę, Katedrę i najważniejsze muzea w Maladze.
Wtorek to także dzień zwiedzania. W tym tygodniu wybieramy się na niesamowitą wycieczkę po Jardín botánico de la Concepción w Máladze. Jest to niezwykły ogród botaniczny i naszym zdaniem warto wybrać się tutaj z przewodnikiem. Powstał po złączeniu kilku nieruchomości w północnej częci miasta. Na tych terenach w owym czasie porastały drzewa oliwne, migdały, winorośle i przede wszystkim cytrusy. Założycielami ogrodów byli Jorge Loring Oyarzabal i Amalia Heredia Livermore, którzy nabyli te ziemi w roku 1855. Według ówczesnych pisarzy, idea stworzenia tego ogrodu zaistniała w ich umysłach podczas podróży poślubnej po całej Europie, która miała miejsce 7 lat przed kupieniem ziemi. Stabilna sytuacja finansowa oraz dobre relacje z najważniejszymi ogrodami w Europie, pozwoliły im sprowadzić do Malagi i pielęgnować rośliny niemal z całego świata. Aby doprowadzić do skutku cały projekt księżni zatrudnili do pomocy francuskiego ogrodnika, który wybrał i zasadził rośliny. Jego dzieło uzyskało wiele nagród. Te informacje znajdziemy w dokumentach z XIX wieku. Ogród był znany w Europie od czasu jego powstania, ale nie ze względu na jego piękno czy bujną roślinność, ale przez wspaniałą kolekcję pozostałości archeologicznych zgromadzonych w muzeum Loringiano. Dzisiaj wiele z tych znalezisk znajduje się w Narodowym Muzeum Archeologicznym. W 1990 roku cały majątek, czyli 49 ha części zabytkowej ogrodu i obszary rolne i leśne, które go otaczają, został przejęty przez urząd miasta Malaga za 600 milionów peset (dzisiaj 3.606.073 €). Ze względu na tę niezwykłą historię warto wybrać się na spacer z przewodnikiem po tych niezwykłych terenach. Zapraaszamy już we wtorek!
Po wizycie w ogrodzie botanicznym w Maladze powinniście się koniecznie wybrać na wymianę językową, którą organizuje zaprzyjaźniona z nami organizacja. Będzie to bardzo dobra okazja do skonfrontowania swojej znajomości języka hiszpańskiego. Zasiądziecie z Hiszpanami przy wspólnym stole. Spotkanie trwa 2 godziny. Pierwsze 30 minut to czas na konwersację w języku hiszpańskim, później przychodzi czas na drugi język. Może to być polski (choć bardzo mało Hiszpanów się uczy się naszego języka). Zazwyczaj drugie 30 minut to język angielski, który pewnie także znacie i którego uczycie się w szkołach. Konwerscja jest luźna, na początku zadawane są tendencyjne i czasami nudne dla Was pytania, ale i tak zachęcamy Was do uczestniczenia w tych wymianach językowych. Często właśnie tutaj tworzą się wielkie przyjaźnie, które trwają całe życie. To właśnie tutaj macie możliwość używania tego, czego nauczyliście się w ławce szkolnej. Nie bójcie się i z podniesioną głową weźcie udział w tym spotkaniu. Tutaj wszyscy uczą się języków obcych i zdają sobie sprawę z ich trudności. Tutaj nikt nikogo nie będzie oceniał. Chodzi o wzajemną pomoc w nauce komunikacji w języku obcym. Powodzenia!
Co czeka nas w środę? Będziemy zwiedzać la plaza de toros. Idziemy poznać historię i muzeum. Nie będziemy uczestniczyć w walce byków. Malagueta to arena w Maladze. Znajduje się w okolicy, która tak właśnie się nazywa. Jest to wschodni obszar miasta, przy Paseo de Reding. Arena została zbudowana w 1874 roku przez Joaquín Rucoba. Plaza de toros w Maladze zainaugurowano w dniu 11 czerwca 1876 r. Sprowadzono tutaj byki z rancho Murube. W 1976 roku arena została uznana za obiekt historyczno-artystyczny o znaczeniu kulturalnym. Dzisiaj należy do miasta. Zapraszamy na godzinne zwiedzanie areny i ciekawe opowieści o tej tradycji walki, która budzi wiele kontrowersji.
W czwartek zapraszamy na ciekawą wizytę do Muzeum Szkła w Maladze. Mieści się ono w XVIII-wiecznej rezydencji. Budynek ten jest starannie odrestaurowany i możemy poznać w nim historię ludzkości przez szkło. Jest to prywatna kolekcja, składająca się z około 3000 kawałków szkła z różnych okresów. Znajdziemy tutaj także obrazy, meble i przedmioty dekoracyjne z różnych epok historycznych. Muzeum rzemiosła artystycznego pomaga zrozumieć jak żyli ludzie w Hiszpanii. Zadanie muzeum to także zachęta do odbudowania starych dziedzin rzemieślniczych i wskazanie podstawy do studiów dla współczesnych rzemieślników. Muzeum jest premiowane w różnych rankingach i wysoko ocenia się jego kolekcję. Zapraszamy!
W sobotę wybieramy się razem do Nerja i Frigiliana. Tutaj możecie poczytać o tych niezwykłych miasteczkach.
Miłego tygodnia!:)