Dlaczego wakacje w Alicante?

Już niedługo wakacje! Czas szybko leci, dlatego warto już teraz pomyśleć, gdzie warto wybrać się na wakacje. Może spotkamy się w Hiszpanii a dokładniej w Alicante? Organizujemy tutaj dla szkół wycieczki i tygodniowe zielone szkoły w roku szkolnym. W miesiącach letnich uczniowie przylatują do nas sami. To będzie niesamowita przygoda. Zapraszamy Was do Alicante. Studentów i osoby dorosłe także we wrześniu i październiku zachęcamy do kursu hiszpańskiego w Alicante. Dlaczego wakacje w Alicante? Oto kilka powodów!

  • Gwarancja słonecznej pogody w Alicante

dobra pogoda przez cały rok w Alicantezdjęcie: Recesvintus

Ze średnią roczną temperaturą 17° C i jednym z najniższych wskaźników opadów w Hiszpanii, Alicante gwarantuje około 300 słonecznych dni w roku! Pobić to może jedynie nasza ukochana Malaga. W tym wypadku Alicante praktycznie gwarantuje udaną pogodę i udane wakacje niezależnie od terminu wizyty. Ciepła wiosna i jesień plus łagodna zima i orzeźwiające lato… Wszystko to dzięki obecności Morza Śródziemnego. Z tego względu tysiące ludzi na urlop wybiera właśnie stolicę Costa Blanca. Obcokrajowcy spędzają tutaj zimę i lato, wynajmują mieszkania i kupują domy. To właśnie tutaj chcą spędzić starość. W ogóle nas to nie dziwi! Jest to idealne miejsca na wygrzewanie kości:)

  • Krystaliczna woda i białe piaski w Alicante

piękne plaże w Alicantezdjęcie: Conall

Costa Blanca to nie jest przypadkowa nazwa tego regionu. Delikatny, biały piasek z krystaliczną wodą i czystym niebem, to jest to! Prowincja Alicante posiada 218 kilometrów wspaniałych plaż, niektóre z nich znajdują w centrum, inne są trochę oddalone. Na przykład El Postiguet znajduje się w samym centrum miasta. Tutaj możesz znaleźć wszystko to, czego zapragniesz. W całym regionie każdy znajdzie coś dla siebie. Niektóre krajobrazy są nie do pobicia, tak jak na przykład tło San Juan (zwanego Muchavista, El Campello). Dawniej była to dzielnica, w której zamieszkiwali jedynie turyści, a dzisiaj jest to rozbudowany obszar miasta. Cabo de las Huertas natomiast oferuje alternatywę dla miłośników natury, skałek lub nudyzmu. Stąd także rowerem, autobusem lub samochodem dostaniesz się do kolejnych ciekawych miejsc takich jak: Arenales del Sol (południe) lub Villajoyosa, Finestrat i Benidorm (północ).

  • Najlepsza paella w całej Hiszpanii

paella w Alicantezdjęcie: Alan and Anne Hiller

Ryba i krewetki, warzywa, homar w czarnym sosie  (sos z atramentu kałamarnicy)  i ryż to najpopularniejsze danie tego regionu. Sposób  gotowania paella jest święty w Alicante. Trudno jest znaleźć restaurację, która nie przygotowuje wyśmienitego ryżu, chociaż jego przygotowanie wymaga nie lada umiejętności. W mieście znajdują się prawdziwe dynastie “mistrzów ryżu”, które przekazują swoje sekretne przepisy z pokolenia na pokolenie. Istnieje ponad 20 receptur, z których jedna jest lepsza od drugiej. Do wielu dodaje się świeżą, dopiero co wyłowioną z morza rybę. Tutaj także znajdziesz bardzo popularne tapas bary, dzie zjesz najlepsze przystawki z owoców morza. Co jak co, ale je się tutaj bardzo dobrze;) Palce lizać!

  • Las hogueras w Alicante

Las hogueras w Alicantezdjęcie: Susan Sz

Od 19 do 24 czerwca całe miasto zbiera się wokół pomników satyry połączonych z ogniem, popiołem, muzyką, tańcem i śpiewem i radością. Przez pięć dni ulice są pełne monumentów z kartonu wykonanych przez znanych w mieście artystów, którzy przygotowywali się do tej imprezy od wielu miesięcy. Twory z papieru wyrażają alegorie, satyrę polityczną i elementy życia codziennego. 24 czerwca w San Juan wszystko zostaje spalone w specjalnie stworzonych ogniskach na plaży.  Przez te 5 dni Alicante żyje na ulicy. Codziennie organizowane są parady, pochody, pokazy sztucznych ogni, walki byków i dyskoteki. To świetna impreza!

  • Zamek Świętej Barbary w Alicante

zamek sw. Barbary w Alicantezdjęcie: Kungan

Twierdza, która pięknie prezentuje się na 186 metrowej Górze Benacantil. Zamek Santa Barbara jest ikoną i opiekunem miasta Alicante. Nie ma miejsca w Alicante, z którego nie można zobaczyć tego pięknego monumentu. Powstało w związku z tym wiele legend, które niebawem Wam przedstawimy. Napisano o zamku wiele historii i poetyckich utworów, z którymi warto się zapoznać. Na zamek można wiechać windą, która znajduje się na samej plaży w centrum miasta, El Postiguet. Naszym zdaniem warto wejść tutaj pieszo lub wjechać rowerem. Krajobrazy są nie do opisania. Jesteśmy pewni, że są warte wysiłku.

  • Deptak i port w Alicante

deptak w Alicantezdjęcie: Sowasp

Mozaika tricolor w kształcie fal oceanu, otoczona palmami. Spacer po deptaku w Alicante możemy zaliczyć do niezwykłych. Jest to swoisty symbol miasta. Tutaj się wszyscy spotykają i zaczynają swoją wędrówkę po Alicante. Tutaj znajdziecie ulicznych artystów, muzyków, malarzy, producentów, rzemieślników, którzy także przyczyniają się do niezwykłości tego miejsca. Wzdłuż deptaka znajdziecie miejsca, by wypić sangrie lub tinto de verano. Tutaj możecie odpocząć i posiedzieć pod palmą, zjeść coś dobrego, zasmakować w lodach i innych deserach. Plac la Puerta del Mar i jego fontanna dają jasność temu miejscu. Na końcu tej trasy znajduje się port, w którym możecie porobić zdjęcia luksusowych jachtów. Tutaj jest tłoczno w dzień i w nocy, zwłaszcza w okresie letnim, kiedy to otwierają się wielkie targi  i imprezy.

  • Stare miasto i dzielnica Santa Cruz

dzielnica Santa Cruzzdjęcie: Pablo Arias López

Część Benacantil to okolice wąskich uliczek i typowych białych domków. Santa Cruz to dzielnica, w której czas jakby stanął w miejscu. Uliczki wijął się tu i tam, każda wygląda identycznie. Wszystkie domki są do siebie podobne. Zabudowa jest bardzo tradycyjna. Spacerując stale słyszy się spływającą wodę. Jest to stara rybacka dzielnica, której klimat jest niepowtarzalny. Warto przyjechać tutaj także w Semana Santa, kiedy to z wąskich uliczek codziennie wychodzą liczne procesje z wizerunkami Matki Boskiej i Jezusa. Jest to chyba jedno z najbardziej tradycyjnych i malowniczych miasteczek w Hiszpanii. Także w pobliskich barach zjesz dobrze i tradycyjnie. Stare Miasto to także bardzo silny punkt Alicante, z którego korzystają studenci oraz turyści z kraju i z zagranicy. Położone jest wokół katedry św. Mikołaja i ratusza. Jest to bardzo żywa strefa miasta.

  • Alicante to raj dla wycieczkowiczów i sportowców

sport w Alicantezdjęcie: Joe Lomas

Bogactwo i różnorodność krajobrazów prowincji łączy nowoczesność i bliskość. Odnowiona infrastruktura zapewne bardzo ułatwia dotarcie z centrum Alicante do dowolnego puntku, bez większych trudności i inwestycji pieniężnych. Chociaż zawsze Alicante utożsamia się z morzem i plażą, należy podkreślić, że jest to drugi najbardziej górzysty region w Hiszpanii. Jest to niewątpliwie raj dla wspinaczy, biegaczy i miłośników sportów. Alicante to także piękne miasteczka, które mimo upływu czasu, zachowują swój styl i cieszą się wielkim zainteresowaniem. Patrząc na wybrzeże Alicante i kierując się na północ polecamy takie miejscowości jak El Campello, Villajoyosa, Benidorm, Altea i Calpe. Łatwo dotrzeć tutaj publicznam transportem. Na południu znajdziecie Elche, Santa Pola, Torrevieja lub Guardamar del Segura. Centralny obszar regionu to pasma górskie, które ciągną się od Alcoy, Ibi, Castalla, Onil… Alicante jest także idealnym miejscem dla rowerzystów. Ścieżki rowerowe rozciągają się przez całe miasto. Zapraszamy!

Byliście kiedyś w Alicante? Nie zapominajcie, że mamy tutaj bardzo dobrą szkołę języka hiszpańskiego. Polecamy ją zwłaszcza młodzieży i grupom szkolnym. Lato w Alicante trwa praktycznie do końca października. Jeszcze możecie skorzystać z okacji i przylecieć do Alicante. Polecamy!