Drzewo poziomkowe na herbie Madrytu

Niedźwiedź i drzewo owocowe na herbie Madrytu? Według historyków, pochodzenie tej tarczy jest podobne do innych średniowiecznych herbów i sięga XII wieku, kiedy zaczęły być wykorzystywane one jako insygnia wojskowe do odróżnienia od innych państw. Herb został po raz pierwszy użyty przez wojska  Madrytu w kampanii przeciwko muzułmanom w Andaluzji. Dlaczego  i co jeszcze zostało umieszczone na szabli Madrytu? Na te pytania postaramy się odpowiedzieć.

Na szabli znajdziemy niedźwiedzia opierającego się lub wspinającego się na drzewo poziomkowe. Obramowanie szabli jest niebieskie i znajdują się na nim srebrne gwiazdy. Na szabli oparta jest wielka korona. Tak opisywany jest herb miasta Madryt.

Dlaczego niedźwiedź? Legenda głosi, że wybrano niedźwiedzia na symbol Madrytu na cześć tego, którego upolował król Alfonso XI w górach, niedaleko Madrytu. W tym czasie niedźwiedzie wędrowały po tamtejszych górach i bez problemu śmiałkowie mogli wybierać się na polowania. Mieszkańcy zaczęli dyskutować i zastanawiać się nad płcią niedźwiedzia. Dysputa rozpoczęła się ze wzdlędu na wcześniejszy herb, na którym znajdowała się niedźwiedzica na białym polu. Płeć żeńska miała być symbolem obfitości i płodności.

Na samym początku niedźwiedź stał koło wieży. Później zastąpiono ją i postawiono w zamian drzewo truskawkowe. Drzewa te w średniowieczu porastały tereny przyległe do miasta Madryt. Dodatkowo spór o tereny pomiędzy organami kościelnymi i świeckimi sprawił, że drzewa te zajęły symboliczne miejsce dla miasta. Ostatecznie administracja Madrytu pozyskała tereny porośnięte przez drzewa poziomkowe. Z tego właśnie względu zdecydowano umieścić to charakterystyczne w sporze drzewo na herbie miasta. Oprócz tego niedźwiedzie często jadły liście owego drzewa.

Najbardziej znanym gwiazdozbiorem naszego nieba jest niewątpliwie Wielka Niedźwiedzica, jej siedem najjaśniejszych gwiazd tworzy na niebie charakterystyczną figurę, do złudzenia przypominającą wóz konny. Jednak narody znad Tygrysu i Eufratu, północnej Azji, Fenicjanie, Persowie i Grecy widzieli w tym gwiazdozbiorze podobieństwo do niedźwiedzia. Siedem gwiazd osadzonych na niebieskiej ramie herbu, symbolizują Wielki Wóz, który stał się kolejnym symbolem stolicy.

Na samej górze herbu znajduje się korona, czyli symbol monarchi. Dodano ją w roku 1544. Od tego momentu miasto otrzymało tytuł Coronada Villa de Madrid.

 O Madrycie już pisaliśmy w innym tekście na naszym blogu. Zaprosiliśmy Was wcześniej na spacer po Puerta del Sol, na którym znajduje się także owa niedźwiedzica wspinająca się na drzewo poziomkowe. Jest to niewątpliwie bardzo ważny symbol Madrytu.

herb miasta madryt