Egzamin DELE w Hiszpanii

Nie jesteśmy zwolennikami uczenia się języka hiszpańskiego dla certyfikatu. W Maladze w naszej kameralnej szkole nauczamy nie tylko języka hiszpańskiego, ale także angielskiego. Hiszpanie, którzy zapisują się na nasze zajęcia chcą szybko odbębnić kurs, zdobyć oficjalny tytuł potwierdzający znajomość języka obcego a następnie zapomnieć o języku. Jaki ma to sens? Przypomina się nam nasze podejście do nauki w czasach szkolnych. Zapewne dobrze znacie regułę 3 z: zakuć, zdać, zapomnieć.

Co oznacza DELE? Jest to DIPLOMA DE ESPAÑOL COMO LENGUA EXTRANJERA, czyli oficjalny certyfikat z języka hiszpańskiego jako języka obcego. Można uzyskać certyfikat na wybranym poziomie: A1 (podstawowa znajomość języka hiszpańskiego), A2 ( poziom wyższy podstawowy), B1 ( poziom średnio zaawansowany niższy), B2 (poziom średnio zaawansowany wyższy), C1 (zaawansowana znajomość języka hiszpańskiego), C2 (biegła znajomość języka hiszpańskiego).

Oczywiście każdy poziom oznacza wyższą znajomość języka hiszpańskiego i każdy egzamin o wyższy tytuł jest trudniejszy. Można zauważyć bardzo dużą przepaść porównując wymagania na poziomie B1 i B2. Ten drugi jest już dość skomplikowanym egzaminem i trzeba się wykazać tutaj bardzo dużą wiedzą o języku i sprawnością w jego użyciu. Na tym poziomie nie może być już mowy o błędach w użyciu na przykład subjuntivo.  Poziomy C1 i C2 to  także inny temat. Często sami Hiszpanie mają trudności podczas rozwiązywania zadań  na tych poziomach. Teksty są już specjalistyczne i zawierają specjalnie dobrane słownictwo, które często można znaleźć jedynie w encyklopedii. Przeciętny człowiek bowiem tego słownictwa nie używa.

Czy warto zdać taki egzamin? Jeśli chodzi o poziomy podstawowe to można sobie darować egzaminy i stresy. Radzimy skupić się na nauce i certyfikaty pozostawić na później. Zamiast tego warto słuchać codziennie hiszpańskiej muzyki, radia i oglądać filmy w języku hiszpańskim z polskimi napisami. Warto pracować nad słownictwem i budować kontakt z samym językiem i kulturą. Naszym zdaniem oficjalny egzamin powinien być już podsumowaniem dobrze uporządkowanej wiedzy i swoistą pieczątką. Po latach nauki i w przypadku dobrej znajomości języka hiszpańskiego warto uzyskać certyfikat.  Może on pomóc w uzyskaniu lepszej pracy, może otworzyć nam drogę do nowych możliwości, awansu i niewątpliwie umożliwi dostanie się na uniwersytet w Hiszpanii. Po zdaniu egzaminu na poziomie C1 będziemy mogli także legalnie nauczać języka hiszpańskiego w innych krajach. Warto potwierdzić swój poziom!

Trzeba jednak pamiętać, że zdanie tych egzaminów to swoista sztuka. Bez technicznego przygotowania, znajomości procesu i przebiegu egzaminu, można liczyć się z porażką. Radzimy najpierw dobrze opanować zagadnienia z języka hiszpańskiego i następnie na kilka tygodni przed egzaminem zacząć rozwiązywać próbne egzaminy. Należy zapoznać się z każdym etapem egzaminu, czasem jego trwania i zaznajomić się z charakterystycznymi zadaniami. Czasu na rozwiązania jest bowiem niewiele. Radzimy dobrze potrenować! Egzaminy są bowiem płatne i nie należą do najtańszych. Warto iść dobrze przygotowanym merytorycznie i technicznie.

My oczywiście polecamy nasze szkoły w Hiszpanii. Jeśli zdecydujecie się na egzamin DELE i nie będziecie wiedzieć jak się do tego przygotować, zgłoście się do nas. Bardzo polecamy szkołę w Madrycie, która od wielu wielu lat przygotowuje do egzaminów DELE. Tutaj możecie poczytać o kursach hiszpańskiego przygotowujących do DELE.

Daty egzaminów oficjalnych 2016:

#Piątek 15 kwietnia 2016 dla dorosłych, poziomy: A1,A2,B1,B2,C1
#Piątek 15 maja 2016 dla dzieci i młodzieży, poziomy: A1,A2,B1
# Sobota 15 maja 2016 dla dorosłych, poziomy: A1,A2,B1,B2,C1,C2
#Piątek 15 lipca 2016 dla dorosłych, poziomy: A2,B1,B2, C1
#Piątek 21 października 2016 dla dorosłych, poziomy: A2, B1,B2
#Piątek 25 listopada 2016 dla dzieci i młodzieży,poziomy: A1,A2,B1
#Sobota 26 listopada 2016 dla dorosłych, poziomy: A1,A2,B1,B2,C1,C2

Poczytaj o naszej szkole hiszpańskiego w Madrycie!

Pozdrawiamy:)