Wielka świąteczna loteria w Hiszpanii

Wielka Loteria Bożego Narodzenia odbywa się w Hiszpanii co roku 22 grudnia w Salonie Gier Losowych w Madrycie. Główną nagrodę nazywa się EL GORDO i wynosi od 2011 roku cztery miliony euro za bilet, czyli 400 tys. euro za décimo (każdy bilet jest podzielony na 10 części). Należy podkreślić, że okres sprzedaży tej loterii jest najdłuższy w roku, ponieważ kolejne numery  są wprowadzane do sprzedaży już na początku lipca.

Nadzwyczajna Bożonarodzeniowa Loteria daje ludziom radość już od ponad 200 lat. Dziś jest niewątpliwie jedną z najważniejszych i najpopularniejszych loterii w Hiszpanii. Pierwsza loteria Bożego Narodzenia odbyła się 18 grudnia 1811 roku w Kadyksie. Pierwsza wygrana el gordo przypadła dla numeru 03.604. Wówczas cena biletu wynosiła 40 reali a główna wygrana to 8000 pesetas. Pierwszy raz została nazwana Sorteo de Navidad w 1892 roku.

I tak wielka świąteczna hiszpańska loteria wędrowała z Kadyksu do Madrytu, przez Burgos i Barcelonę, spośród innych miast. W 1938 roku, w czasie wojny domowej w Hiszpanii, losowanie odbyło się w dwóch różnych miastach: w Barcelonie ( ​​po przejściu przez Walencję rok wcześniej) i w Burgos. Losowanie ostatecznie stało się bardzo popularne w 1957 roku, kiedy to w telewizji po raz pierwszy je transmitowano.

Przez ponad czterdzieści lat świąteczna loteria odbywała się w hali przy ulicy Guzman el Bueno w Madrycie. To miejsce stało się swoistym symbolem loterii. Tutaj także w 2002 roku pierwszy raz losowano nagrody nie w pesetas a w euro. Z roku na rok coraz więcej osób chciało zobaczyć losowanie na żywo i zaczęło brakować miejsca. Z tego względu przeniesiono losowanie do Palacio de Congresos. Natomiast od 2012 roku loteria ma miejsce w Teatro Real w Madrycie.

swiateczna loteria el gordoNajbardziej znanym i symbolicznym punktem sprzedaży loterii w całej Hiszpanii jest Doña Manolita, znajduje się przy Calle del Carmen w Madrycie. Punkt ten założono w 1904 roku na ulicy San Bernardo. Doña Manolita przechodzi co roku oblężenie. Tłumy ludzi ustawiają się tutaj w kolejce, by kupić szczęśliwy los.  Każdego roku sprzedaje się tutaj ponad 65 milionów décimos.

swiateczna loteria w Hiszpanii

Jak myślicie jakie numery wybierają Hiszpanie najczęściej? Są to konkretne daty, szczęśliwe połączenia numerów. Każdy wybiera swój ulubiony numer i ma nadzieję, że to właśnie będzie el gordo. Każdy numer ma taką samą szansę, by wygrać. Z badań wynika, że Hiszpanie najczęściej wybierają nieparzyste końcówki. Często jest to 7 lub 9. Dwie ostatnie cyfry to 15 i przyjęło się nazywać to zestawienie: “la niña bonita”.  Często wybierany na koniec jest numer 22 znany jako “los dos patitos”. Nielubiane są cyfry 0 i 8. Décimo z numerem 60.615 jest bardzo szczególny dla fanów FC Barcelona, ponieważ jest to dzień (06.06.15 r. ), w którym FC Barcelona wygrała  Ligę Mistrzów i pokonała w finałowym meczu Juventus. Najśmieszniejszy w tej sprawie jest fakt, że ten numer najczęściej jest sprzedawany w zakładzie Tres Cantos w Madrycie.

Jednym z numerów, który określa się jako dziwny jest 00.000. Przez wiele lat krążyły o tym numerze dwie legendy. Według pierwszej jest to ulubiony numer rodziny królewskiej. Mówiono, że grał nim zawsze Juan Carlos I.  Mówi się rówież, że numer ten nie istnieje. Według nas ten mit jest fałszywy. Décimo z numerem 00.000 istnieje na 100%. Na potwierdznie możemy dodać, że w losowaniu w Boże Narodzenie w 2014 roku numer ten zdobył pedrea ( każda nagrodzona w pedrea seria  otrzyma 1000 euro, czyli każda decíma 100 euro). Posiadacz tego numeru przyznał, że go wybrał, ponieważ rodzina królewska nim gra.

Zaciekawiło nas jeszcze porównanie cen jednego losu i  nagród w dzisiejszych czasach z tymi w przeszłości. Jak ewaluowały ceny biletów i wygranych?

Décimo w 1812 roku kosztował 40 reali (10 peset, 0,06 euro). W 1870 roku koszt losu wynosił 0,30 euro a nagroda osiągnęła 150.000 peset, czyli 900 euro. W tym czasie za tę kwotę można było wykupić olbrzymie posiadłości. Wiemy, co można dzisiaj kupić za 900 euro… Loteria Bożego Narodzenie rozdawała wielkie pieniądze na początku  XX wieku. Mamy tutaj na myśli lata 20. i 40. W 1920 roku można było kupić los za  w przeliczeniu 0,60 euro i z dnia na dzień mogła na nas spaść astronomiczna suma, która otworzyłaby nam drzwi do kupna nawet całych osiedli. Taka sytuacja już się nie powtórzyła po roku 1940. Także dzisiaj, główna wygrana to 400.000 euro. Spójrzmy na ceny mieszkać, domów i całych posiadłości. Nie ma jednak co narzekać. Cena décimo kosztuje 20 euro. My jeszcze nie mamy swojego décimo. Warto nabyć swój numer i usiąść jutro przed telewizorem z wielką nadzieją na wygraną. Transmisja zaczyna się o godzinie 8:30, ale piewsza kula spadnie o godzinie 9:00.  Przypominamy, że czekają na nas jutro: pierwsza nagroda (400.000 euro za décimo), druga nagroda (125.000), III nagroda (50.000), dwie nagrody czwarte (20.000), osiem piątych nagród (6.000) i jeszcze 1.794 numery, które wygrają pedrea. Warto oglądać losowanie!

Tutaj możecie zobaczyć Anuncio de Lotería de Navidad 2016
Słownictwo Sorteo de Navidad

ALAMBRE: są to nici tworzące tabele, w których umieszczone są ponumerowane kule i nagrody.

BILLETE: składa się z decimos, które mają ten sam numer i należą do tej samej serii. Losowanie składa się z 160 serii, każdy numer jest drukowany w 160 billetes.

DÉCIMO: jest to dziesiąta część billete.

SERIE: suma billetes tego samego numeru. Każda seria składa się z 100.000 billetes.

BOLAS: występują dwa typy kulek – te od numerów, których jest 100.000 i te określające nagrody, których mamy w losowaniu 1.807. Każda z tych kulek jest zrobiona z drewna i waży 3 gramy. Laserem graweruje się na nich numery.

BOMBOS: podczas losowania widzimy dwa bombos: mały, gdzie są kulki z numerami i duży, gdzie znajdują się kulki z nagrodami.

CLAVEROS: tak nazywają się 3 osoby, które mają klucze do głównej sali, gdzie odbywa się losowanie.

COPA: pojemnik, do którego spadają drewniane kulki prosto z bombos. Po tym dzieci sięgają po numerki i je wyśpiewują na głos.

DONATIVO: opłata pobierana przez salony sprzedaży loterii, które są spoza administracji.

El GORDO: nazwa pierwszej nagrody w świątecznej loterii.

LIRAS: mechanizm, w którym umieszczone są bardzo starannie kulki. Istnieje w sumie 200 lirów, a każdy mieści 500 kulek.

PARAGUAS: urządzenie służące do powieszenia liras.

PEDREA: zestaw mniejszych nagród. Każdy nagrodzony w pedrea billete otrzyma 1000 euro, a każda decíma 100 euro.

REINTEGRO: posiadacz billete, którego ostatnia cyfra jest identyczna z numerem el Gordo, otrzyma nagrodę.

TABLA: miejsce, gdzie kulki (bolas) są umieszczane w kolejności wyjściawygranych cyfr, po ich zaśpiewaniu. Każda tabela składa się z 200 kulek ułożonych na długości 10 drutów, z których każdy zawiera 20 kul odpowiadających 20 nagrodom i liczbom.

TOLVA: przezroczysty pojemnik wykorzystywany do transportu kulki od lira do bębnów.

TROMPETA: to tutaj kulki spadają z bombos do copas, z których dzieci je wyciągają.