Feria w Maladze

Wszyscy odliczają dni do tej wielkiej imprezy w Maladze. Już tylko dwa tygodnie! Feria w Maladze rozpocznie się 12 sierpnia i będzie trwać do 20 sierpnia. Już teraz media informują o tym, co będzie się działo w mieście i jakie czekają nas wszystkich atrakcje. Postanowiliśmy uchylić Wam rąbka tajemnicy. Może jeszcze skusicie się na wakacyjny kurs języka hiszpańskiego w Maladze w tym czasie?

Pregon/pregonera

Pregon to osoba, która ogłasza ferie w mieście. Zazwyczaj jest do znany mieszkaniec Malagii. Są to artyści, piosenkarze, aktorzy…W tym roku ogłoszono już, kto będzie przemawiał pierwszego dnia ferii, czyli w nocy z 12 na 13 sierpnia. Będzie to Vanessa Martín. Jest to hiszpańska piosenkarka i kompozytorka, która oczywiście urodziła się w Maladze. Bycie pregonem jest zawsze wielkim zaszczytem i wyróżnieniem dla artysty.

Fajerwerki i koncerty

Po tradycyjnym przemówieniu, które wprowadzi wszystkich w imprezowy i ferialny nastrój, zobaczymy wielki pokaz sztucznych ogni. W tym roku pokaz fajerwerków będzie można podziwiać z balkonów katedry. Wizyta z przewodnikiem po katedrze rozpocznie się o godzinie 23:00. Bilet kosztuje 18 euro.

Następnie rozpocznie się pierwszy koncert. Kto będzie pierwszą gwiazdą na scenie? Tegoroczna reprezentantka Hiszpanii na Eurowizji, Barei. Każdy dzień ferii to inni artyści, koncerty i pokazy tańca tradycyjnego. Jaki jest program tegorocznej ferii w Maladze?

barei

Piątek, 12 sierpnia
Barei

 

andy_&_lucas_feria_malaga_2016

Sobota, 13 sierpnia
Aires del Sur – Andy & Lucas, Kiko & Sara,
Manolo Sarria
Pokazy tańca flamenco: Grupos Jaleos y Lunares de José Lucena

David de María_feria_malaga_2016

Niedziela, 14 sierpnia
David de María
Aurora Guirado
Pokazy tańca flamenco: Grupos de Reme Cortés y Solera de Rosa López

feria w maladze 2016

Poniedziałek, 15 sierpnia
Antonio José
Encarni Navarro
Pokazy tańca flamenco: Grupos de Elisabeth Picón y Elena Romer

feria w maladze 2016

Czwartek, 18 sierpnia
Maldita Nerea
Pokazy tańca flamenco: Grupo   Ana Pastrana y Ana Ortiz

Niewątpliwie gwoździem programu będzie Marta Sanchez. Jej koncert zaplanowany jest na sobotę, 20 sierpnia. Zapewne znacie ją i kojarzy się Wam z piękną piosenką, którą artystka wykonała z Carlosem Baute, a mianowicie Colgando en tus manos:

Co w trawie piszczy podczas ferii?

Byliście kiedyś na ferii w Maladze? Różni się ona od obchodów w innych miastach, bowiem odbywa się nie tylko w recinto ferial (Palacio de Ferias y Congresos de Málaga). Głównym i ulubionym przez wszystkich miejscem do świętowania staje samo centrum miasta. Wszyscy wychodzą na główne ulice Malagi i zaczynają wielką zabawę. Codziennie od godziny 13:00 trwa feria w centrum miasta. Zazwyczaj w nocy większość wybiera tę drugą ferię w Real de la Feria, gdzie znajdują się casetas ( stoiska/wielkie namioty), w których można dobrze zjeść i potańczyć.

feria w Maladze, Realzdjęcie: Ayuntamiento de Málaga (http://feria.malaga.eu/)

W tym roku zaplanowano w centrum wiele atrakcji. Od godziny 15:00 do 18:00 (na placu Konstytucji od 13:00) w wielu punktach miastach będzie muzyka na żywo. Jest to tegoroczna nowość! I tak w 6 wytypowanych punktach w Maladze (plaza de la Constitución, Mitjana, Uncibay, Obispo, de las Flores y San Pedro Alcántara) będziecie mogli posłuchać muzyki na żywo w wykonaniu artystów z regionu. Zaplanowano także pokazy tańca flamenco, festiwal muzyki i tańca na plaza  de la Merced. Także w barach i restauracjach będzie wiele koncertów na żywo.

feria w centrum Malagizdjęcie: Ayuntamiento de Málaga

Feria w Maladze to czyste szaleństwo. Przez ponad tydzień całe miasto żyje jedynie tym wydarzeniem. Prywatne firmy, banki, sklepy zamykają wcześniej, by uczestniczyć w tej imprezie. Osoby, które mieszkają w centrum miasta nie mają innego wyjścia, jak wziąć udział w tym sierpniowym szaleństwie. Jeśli nie lubisz imprez, tłumów, głośnej muzyki, to lepiej nie przyjeżdżaj do Malagii w okresie od 12 do 20 sierpnia. Nie jest to najlepszy okres na zwiedzanie i odpoczynek. Tym osobom polecamy na wakacje małe miasteczka koło Malagi, gdzie będzie cicho i spokojnie. Mamy na myśli Nerja, Torre del Mar, Rincón de la Victoria, La Cala del Moral itp.

Nasza szkoła w Maladze jest położona we wschodniej dzielnicy miasta, gdzie także nie będzie nikomu doskwierać szaleństwo ferii. Kursy języka hiszpańskiego odbywają się w tym czasie bez zmian. Kilka razy wybierzemy się wspólnie z naszymi uczniami na ferię w Real de la Feria, gdzie skosztujemy najlepszej w mieście paelli, przejedziemy się dorożkami po Realu i zobaczymy pokaz flamenco.

Feria taurina

Feria to także niestety walki byków. W Maladze nadal ta tradycja ma wielu zwolenników. Plaza de toros pęka w szwach. Tylko ludzie o mocnych nerwach mogą przekroczyć progi plaza de toros podczas walk. My się nie wybieramy. W tym roku będzie aż 6 debiutantów – matadores. La Corrida Picassiana to walki 8 byków.

Gorąco zapraszamy w okolice Malagi w sierpniu. Warto przyjechać i zobaczyć jak bawią się Hiszpanie. Jest to zdecydowanie największa impreza w mieście.