Festiwal Trzech Kultur w Frigiliana

W zeszły weekend mieliśmy okazję wybrać się do jednego z najpiękniejszych białych miasteczek w Andaluzji. Jest to nasze ulubione miejsce w regionie. Przez przypadek mieliśmy okazję uczestniczyć w bardzo fajnym festiwalu. Tematyka festiwalu jest bardzo ciekawa i może nawiązywać do kryzysu migracyjnego, który ma miejsce Europie. Co to za festiwal? Otóż, jak co roku ostatni weekend sierpnia to Festiwal Trzech Kultur/Festival 3 Culturas, który ma pokazać jak ważną rolę w historii regionu odegrały trzy wielkie kultury: muzułmańska, chrześcijańska i żydowska. Frigiliana od 2006 roku prezentuje się jako miasteczko międzykulturowe, w którym po upływie piętnastego wieku możliwe było współistnienie trzech kultur. 

Dlaczego piszemy o 3 kulturach w miasteczku Frigiliana?

festiwal 3 kultur w fuengiroliPo odzyskaniu Frigiliany z rąk muzułmanów w roku 1487 i przejęciu tych ziemi przez Królów Katolickich, Frigiliana została administracyjnie włączona do Vélez-Málaga. Plaga w 1493 roku i wielkie trzęsienie ziemi w 1494 spowodowały śmierć wielu mieszkańców miasta. Produktywność tych obszarów zaczęła poważnie spadać, przez co Królowie postanowili wesprzeć osoby, które pomogły im podczas walk z muzułmanami. Ze względu na sytuację, w 1490 roku ziemie Frigiliana, Nerja i Maro przekazane zostały dziedzicowi żydowskiemu Maimon Levi. Ten obywatel przez swoje inicjatywy i działania wprowadził w mieście wiele nowych tradycji i elementów kultury żydowskiej, która wywarła wielki wpływ na miasto i cały region.

Festival 3 Culturas w białym miasteczku Frigiliana.

frigiliana i festiwal trzech kultur

Po upływie piętnastego wieku możliwe było tutaj współistnienie trzech kultur. Integracja między kulturami jest wspierana poprzez oferowanie miasta jako miejsca spotkań różnych tradycji kulturowych. W tym celu organizowane są konferencje, wystawy, pokazy gastronomiczne, zajęcia muzyczne i teatralne oraz inne imprezy kulturalne, w których uczestniczą mieszkańcy i turyści.
Imponujący sukces pierwszej edycji Festiwalu 3 Kultru w Frigilianie w 2006 roku zachęcił Radę Miasta do przygotowania następnego festiwalu z o wiele większą ofertą kulturalną. Także następne edycje w 2008 i 2009 roku odniosły spory sukces i uznanie. Od tego czasu Festiwal 3 Kultur jest już stałym punktem wakacyjnego programu kulturalnego Frigiliany. W zeszłym roku dzięki festiwalowi w przeciągu 4 dni odwiedziło Frigiliane ponad 20. 000 ludzi.

Podczas festiwalu organizuje się wiele atrakcji, na które zaprasza się wszystkich niezależnie od wieku czy pochodzenia. Przez cały zeszły weekend mogliśmy wziąć udział w spektaklach muzycznych dla dzieci oraz w konferencjach tematycznych dla dorosłych. Wszystko oczywiście jest związane z główną tematyką festiwalu, czyli z 3 kulturami, które miały duży wpływ na rozwój miasteczka Frigiliana.

Ulice Frigiliana od 24 do 27 sierpnia zostały pięknie przystrojone. Frigiliana była miejscem parad z różnorodną muzyką, tańcem, żonglerką, gdzie codziennie były organizowane gry i zabawy. Jest to festiwal idealny dla rodzin. Wszyscy zawsze znajdą tutaj coś dla siebie. Dzieci będą mogły zagrać w teatrze kukiełkowym, dorośli wezmą udział w ciekawych wystawach, degustacjach. Bardzo charakterystycznym punktem programu jest Ruta de las Tapas. Można będzie nie tylko spróbować, ale też kupić produkty charakterystyczne dla Frigiliany.

Co warto zobaczyć w białym miasteczku Frigiliana?

  • biale miasteczko frigilianaStare Miasto w stylu Mudejar.
  • Zamek Lizar, z IX wieku.
  • Kaplica Santo Cristo de la Caña lub  Ecce-Homo, XVIII wiek.
  • Pałac hrabiów Frigiliana, z XVI wieku. Obecnie jedyna aktywna fabryka miodu w Europie.
  • Kościół San Antonio, zbudowany w 1676 roku.
  • La Fuente Vieja, z XVII wieku.
  • Royal Posts, zbudowany w 1767 roku.
  • Palacio del Apero, z XVII wieku.
  • Fort, okres rzymski.
  • Neolityczne znaleziska archeologiczne, okres fenicki i rzymski.

Oferta gastronomiczna. Czego warto spróbować podczas Festiwalu 3 Kultur?

El choto, migas, słodkie ziemniaki z miodem, typowy deser arropía, marcochas, ciastka San Juan, słodkie wino produkowane w samej Frigilianie. To są najbardziej typowe dania i produkty, o które możecie zapytać podczas ruty tapasowej. Od 2006 roku ma ona miejsce podczas Festiwalu 3 Kultur.

Frigiliana to bardzo ciekawe miasteczko  pod względem gastronomicznym. Od 2014 roku organizuje się tutaj na przykład dzień trzciny cukrowej. Dzięki wielu innowacyjnym, lokalnym inicjatywom i rozwojowi przetwórstwa żywności, oferta gastronomiczna Frigiliany co roku jest bardziej atrakcyjna. Niedawno zaczęto warzyć piwo w Frigilianie, które przez konsumentów zostało bardzo wysoko ocenione. Także dżemy i marmolady z mango czy awokado cieszą się sporym powodzeniem.

Zapraszamy do Frigiliana!