Malaga
Twoja Malaga
Miasto średniej wielkości, położone nad wybrzeżem Morza Śródziemnego. Stolica jednego z najważniejszych regionów turystycznych Hiszpanii. Oprócz słońca i plaży, oferuje również bogate dziedzictwo kulturowe i historyczne.
Malaga jest położona nad Morzem Śródziemnym, u podnóży Gór Betyckich. Jedno z najstarszych miast Europy, zamieszkane od VIII wieku p.n.e. Jest to stolica Costa del Sol, czyli wybrzeża słońca. Drugie – po Sewilli – co do wielkości miasta regionu Andaluzja, szóste co do wielkości miasta Hiszpanii.
HISTORIA MALAGI
W IX w p.n.e. rozpoczęła się kolonizacja południowych wybrzeży Półwyspu Iberyjskiego przez Fenicjan z Tyru. Jako pierwszy powstał Kadyks (Gadir) , później powstawały kolejne fenickie kolonie: Sexi (dziś Almuñécar), Abdera (Abra) i wreszcie Malaka. Nazwa pochodziła prawdopodobnie od fenickiego słowa oznaczającego sól. W przypadku fenickich kolonii trudno jednak mówić o założeniu miasta. Były to raczej faktorie handlowe. Po II wojnie punickiej i klęsce Kartaginy pod Zamą w 202 r. p.n.e. południowe wybrzeże płw. Iberyjskiego przeszło we władanie Rzymu. Municipium Malacitanum osiągnęło tzw. Hispanii Ulterior, a od czasów Oktawiana Augusta – Betyki (łac. Hispania Baetica). Panowanie Rzymian to okres gwałtownego rozwoju miasta. Malacitanum leżało na trasie tzw. Via Herculea lub później Via Augusta, czyli traktu łączącego Kadyks z Barceloną i dalej z Rzymem. To zapewniało miastu komunikację z innymi ważnymi osiedlami i katalizowało postęp ekonomiczny i kulturalny. To z tego okresu pochodzi teatr rzymski, który, choć niewielki, należy do najstarszych tego typu zabytków w Hiszpanii. Zachowały się również rzeźby, przechowywane dziś w miejscowym muzeum archeologicznym. Jednym z najciekawszych reliktów tej epoki jest jednak odnaleziona w 1851 r. brązowa tablica, na której zapisano Lex Flavia Malacitana, czyli statut definiujący Malacitanum jako miasto skonfederowane, o rozwiniętej samorządności.
Malaga została zdobyta w 571 r. przez Wizygotów. Ten okres to czas silnego konfliktu religijnego między rdzenną, katolicką ludnością, a ariańskimi Wizygotami. Przeciw arianizmowi występował Sewer, biskup Malagi. To pierwsza znana z imienia osoba związana z miastem. Konflikty zakończyły się wraz z koronacją syna Leowigilda – Rekkareda, który zdecydował o przejściu na katolicyzm. W 711–712 Musa (muzułmański gubernator Afryki Północnej) i jego dowódca, berberyjski wyzwoleniec Tarik, przekroczyli Gibraltar i rozpoczęli muzułmańską inwazję Płw. Iberyjskiego. Malaga padła podczas wojennej ekspedycji syna Musy, Abd al-Aziza w 716, i od tego czasu aż do XV stulecia znajdowała się pod władaniem muzułmanów. Pod koniec XV w. katoliccy królowie Hiszpanii postanowili skończyć z muzułmańskim królestwem na Płw. Iberyjskim. Malaga upadła w 1487 r. W przeciwieństwie do innych, zdobytych wcześniej twierdz broniła się zaciekle, toteż po jej zdobyciu królowie wzięli do niewoli wszystkich żywych mieszkańców miasta. Pięć lat później padła Grenada i ta data uznawana jest za koniec rekonkwisty. Na pamiątkę zwycięstwa w Maladze wzniesiono klasztory de la Victoria (zwycięstwa) i de la Trinidad (Trójcy Św.). 24 sierpnia 1704, podczas wojny o sukcesję hiszpańską doszło do bitwy morskiej pod Malagą. 14–15 października 1810, podczas wojen napoleońskich doszło do zwycięskiej obrony nieodległej twierdzy w Fuengiroli – 30 km na południowy zachód od Malagi wzdłuż wybrzeża, dowodzonej przez kpt. Franciszka Młokosiewicza siłami 4 Pułku Piechoty Księstwa Warszawskiego przed korpusem brytyjskim lorda Blayneya. w XIX rozpoczęła się kolejne okres rozwoju miasta, natomiast koniec XIX w. to kolejny kryzys miasta. Miasto powoli zamierało a dodatkowym ciosem były bombardowania francistowskie podczas wojny domowej.
#ODKRYJMALAGE
Malaga to plaża i słońce. Długa linia brzegowa z plażą w centrum miasta oraz z pobliskimi miejscowościami nadmorskimi: Torremolinos, Benalmádena, Fuengirola Marbella na zachód od miasta Malaga oraz Rincon de la Victoria, Torre del Mar, Nerja etc. na wschód.
Malaga była i jest kolebką niezliczonych artystów, a wśród nich Pablo Picasso; który cieszy się wspaniałym Muzeum. Warto także odwiedzić jego dom rodzinny na Plaza de la Merced.
Wielokulturowość, kosmopolityzm i dobra jakość życia, to trzy główne filary, które można łatwo dostrzec podczas wizyty w Maladze.
Co zobaczyć w Maladze?
Spaceruj po centrum Malagi i podziwiaj niesamowitą architekturę tego miasta i pomniki przeszłości tego miasta!
600 tys. mieszkańców
6 największe miasto w Hiszpanii
16 plaż wzdłuż miasta
Temperatura zimą – około 11ºC
Temperatura latem – około 27ºC
Co trzeba zrobić będąc w Maladze? 6 rzeczy na naszej liście!
Weź udział w jednym Free Tour
Bardzo popularną formą zwiedzania są free toury. Przewodnicy z różnych firm stoją np. przy Katedrze i czekają na grupkę chętnych by zwiedzić miasto. Warto wziąć udział w takim free tour. Jest to znakomita forma by wykonać pierwszy krok i pierwszy raz przejść ulicami miasta z przewodnikiem, który w ciekawy sposób przekaże nam najważniejsze informacje dotyczące miasta. Podczas spaceru, który zazwyczaj trwa około 2h dowiemy się wielu ciekawostek o Maladze. Tour z założenia jest gratis, ale przyjęło się, że każdy zadowolony z przechadzki turysta daje przewodnikowi napiwek. Średnio każda osoba zostawia około 10 euro. Przewodnicy oprowadzają zazwyczaj w języku angielskim i hiszpańskim.
Wejdź na Zamek Gibralfaro
Zamek Gibralfaro zajmuje szczyt wzgórza, u podnóża którego leży miasto Malaga. Z tego powodu z zamku i jego murów można podziwiać wspaniałe widoki na całą Malagę oraz na Costa del Sol. Spacer po krętych zakamarkach zamku, to jedna z rzeczy do zrobienia w Maladze! Nie możesz wyjechać z Malagi bez zrobienia zdjęć z miradorem, które znajdują się niedaleko wejścia na Gibralfaro. W niektóre pogodne dni można nawet zobaczyć Cieśninę Gibraltarską i niektóre afrykańskie góry. Także w nocy krajobraz zmienia się nie do poznania, a morze świateł zalewa całe miasto.
Wskocz na tapas do el Pimpi
El Pimpi to symboliczna winnica, którą trzeba koniecznie odwiedzić. Jest to miejsce symboliczne, do którego od wielu lat przychodzą artystów i celebryci z całego świata. Kto popijał słodkie wino i zajadał tapas właśnie w el Pimpi? Tego dowiecie się będąc tutaj. Na beczkach win każda znana osobistość z Malagi i nie tylko zostawia tutaj swój autograf. El Pimpi to kilka różnych sal, gdzie można delektować się wyśmienitym winem i specjałami z Malagi. Pachnie tutaj zawsze autentycznym andaluzyjskim powietrzem. Nie zawiedziecie się! El Pimpi ma bardzo bogate menu i zakosztuje tutaj w dobrym jedzonku, ale to, co wyróżnia el Pimpi w szczególny sposób, to wybór słodkich win z Malagi.
Zrób sobie zdjęcie z Pablo Picasso
Pablo Picasso możesz spotkać zawsze w tym samym miejscu w Maladze.Siedzi sobie na ławce niedaleko swojego domu na Plaza Merced. To tutaj narodził się ten wielki malarz. Tutaj też znajduje się siedziba fundacji Picassa. W jego obiektach można odbyć ciekawą wycieczkę tematyczną, która podkreśla rodzinne, społeczne i kulturowe więzi Picassa z Malagą, gdzie urodził się w październiku 1881 roku. Kolejną przestrzenią, gdzie możecie w pewien sposób spotkać jedną z najważniejszych osobowości artystycznych XX wieku, jest muzeum Picasso. Znajduje się ono w renesansowym pałacu Buenavista. Muzeum to zostało otwarte w 2003 roku i można podziwiać tutaj mało znane prace z różnych epok twórczych Pablo Picasso.
Upij się zapachem biznagi
Biznaga jest symbolem miasta. To dziwne słowo pochodzi z języka arabskiego i oznacza coś w rodzaju „daru od Boga”. Aby skomponować biznagę, kwiaty jaśminu są łączone i umieszczane w suchej łodydze dzikiego ostu zwanego nerdo. Słodki aromat jaśminu wypełnia wszystkie ulice, szczególnie w letnie noce. Oprócz tego, że zachwyca nas swoim zapachem, biznaga ma jeszcze jedną zaletę, jej zapach odpędza bowiem komary. Sprzedawcy Biznagi są instytucją bardzo lubianą przez mieszkańców Malagi, a na ich cześć postawiono nawet pomnik z brązu. Znajduje się on w ogrodach Pedro Luis Alonso i jest jednym z zabytków, które warto zobaczyć w Maladze. Bardzo charakterystyczny jest również sposób ubierania się tych „biznagueros”, którzy mają na sobie białą koszulę, czarne spodnie i czerwoną szarfę przepasaną wokół talii. Kształt biznagi stał się tak charakterystyczny w Maladze, że w całym mieście można znaleźć pamiątki wykonane z różnych materiałów, takie jak biżuteria, wachlarze, porcelanowe figurki czy breloczki.
Zjedz espetos w el Palo
Będąc w Maladze musisz spróbować tego przysmaku. Espetos to rodzaj szaszłyków z sardynek nadziewanych na drewniane patyki trzciny i pieczonych na żarze, które na koniec są doprawione cytryną i solą. Palce lizać! Gdzie można spróbować espetos de sardinas? Oczywiście w restauracjach na plaży, czyli chiringuitos!! Jednym z najbardziej autentycznych miejsc do delektowania się espetos de sardinas jest tradycyjna dzielnica rybacka Pedregalejo, która leży nad samym morzem z pięknymi, małymi plażami przy szeregu małych zatoczek. Można tutaj się zrelaksować i zaobserwować bardzo rodzinną i lokalną atmosferą. Jest to spokojna okolica, nieco oddalona od centrum. W wielu barach i restauracjach w okolicy można zjeść inne rodzaje ryb typowych dla regionu, np. boquerones.
Coś typowego?¡Las locas!
LAS LOCAS! Dwa kawałki ciasta francuskiego wypełnione kremem i pomarańczową glazurą ozdobione pośrodku lukrem. To są elementy, z których Eduardo Rubio stworzył las locas. Kilka prostych i tanich składników, które pozwoliły na szybką popularyzację ciast w najbiedniejszych dzielnicach Malagi. Od sklepu do sklepu i od baru do baru… W tym czasie w radio grała piosenka „A loco se vive major”, która była źródłem inspiracji by nadać ciasteczkom właśnie taką nazwę.
#Ucz się w Maladze
Kursy 15, 20, 25 lekcji Kursy specjalistyczne
– DELE EGZAMIN – WYCIECZKI SZKOLNE
– SENIORZY 50+ – PRYWATNE LEKCJE
-GRUPOWO + PRYWATNIE – HISZPANSKI + TANIEC
– KURSY DLA NAUCZYCIELI – KURSY DLA RODZIN