Jak się wita Nowy Rok w Hiszpanii?

Jak wita się Nowy Rok w Hiszpanii? Sylwester to wyjątkowa dla wszystkich noc. Hiszpanie to naród, który niewątpliwie potrafi się bawić. Sylwestrowa zabawa trwa tutaj do białego rana. Wszystko zaczyna się od rodzinnej kolacji.  Stół jest bogato zastawiony i królują na nim przede wszystkim owoce morza. Po kolacji wszyscy wybierają się na imprezy sylwestrowe w gronie rodziny i przyjaciół. Jakie tradycje towarzyszą Hiszpanom w noc sylwestrową? Jest ich wiele, ale wybraliśmy te najważniejsze i najbardziej znane.

 1. Uvas de la suerte / Winogrona szczęścia.

  Jest to chyba jedna z najbardziej znanych tradycji w Hiszpanii. Wszyscy Hiszpanie jedzą 12 winogron w momencie, kiedy zegar wybija ostatnie 12 sekund starego roku. Tradycja ta przyszła z Alicante w roku 1909. Winiarze cieszyli się wówczas z bardzo dobrych zbiorów. Dzisiaj ten kto zje 12 winogrom w 12 sekund, będzie miał szczęście przez cały następny rok. Tradycja jest już tak zakorzeniona, że co roku w Sylwestra zjada się około 500 milionów winogron na całym świecie.

  sylwestrowe tradycje w hiszpanii

 2. Ropa interior roja / Czerwona bielizna.

  Wielu uważa, że noszenie czerwonej bielizny w ostatnią noc w roku przynosi szczęście, a także służy do znalezienia miłości. Są tacy, którzy dodatkowo zapewniają, że żółte ubrania przyniosą dobrobyt. Jeśli natomiast ubierzesz wszystko na złą stronę, wówczas w Nowym Roku kupisz sobie mnóstwo nowych ubrań.

  sylwestrowe tradycje w hiszpanii

 3. Buenos deseos  / Dobre życzenia.

  Przesądni mówią, że koniecznie trzeba napisać na małej kartce papieru 3 życzenia jeszcze w starym roku. Następnie w momencie, kiedy zegar wybija 24:00 należy stanąć na kartce prawą stopą. Następnie podpala się papier z życzeniami i zostawia w popielniczce. Jeśli papier w całości się spali, wówczas spełnią się wszystkie trzy życzenia.

  sylwestrowe tradycje w Hiszpanii

 4. Oro en la copa / Złoto w kieliszku.

  Aby uniknąć problemów finansowych w nadchodzącym roku należy umieścić pierścień, bransoletkę lub złotą biżuterię w kieliszku z cava,  którym wzniesiesz pierwszy noworoczny toast.

  sylwestrowe tradycje w hiszpanii

 5. Encender las velas / Zapalenie świec.

  Niektórzy są przeświadczeni, że w sylwestrową noc należy koniecznie zapalić świece. Jakiego koloru? Według przepowiedni niebieskie świeczki przyniosą spokój; żółte dadzą obfitość; czerwone – pasję; białe – jasność; a pomarańczowe – inteligencję.

  tradycje sylwestrowe w hiszpanii

 6. Dinero en los zapatos / Pieniądze w butach.

  Innym sposobem na osiągnięcie dobrobytu w nowym roku  jest umieszczenie pieniędzy w butach tuż przed zjedzeniem 12 winogron.

  tradycje sylwestrowe w hiszpanii

 7. Abrir las ventanas / Otwarte okna.

  Tradycja mówi, że jeśli chcesz pozbyć się negatywnej energii w swoim domu, powinieneś otworzyć wszystkie okna w pomieszczeniu, w którym przywitasz nowy rok.

  sylwestrowe tradycje w hiszpanii

 8. Una lenteja / Soczewica.

  Jedna z najstarszych tradycji mówi, że jeśli życzysz sobie obfitoścu w żywności w nowym roku, wówczas powinieneś umieścić groszek soczewicy w kieliszku z szampanem.

  sylwestrowe tradycje w Hiszpanii

 9. Pasear la maleta / Spacer z walizką.

  Jeśli kochasz podróże i chcesz zrobić sobie przerwę od pracy w przyszłym roku, rozwiązanie jest proste: weź na wycieczkę po domu jedną ze swoich walizek. Na koniec postaw ją tuż obok drzwi, by tak weszła w nowy rok.

  sylwestrowe tradycje w Hiszpanii

 10. Limones /Cytryny

  Aby odpędzić samotność, tradycja mówi, że możemy umieścić trzy zielone cytryny w każdym pomieszczeniu swojego domu przez cały sylwestrowy dzień. Powinniśmy je wyrzucić następnego dnia w południe.

  sylwestrowe tradycje w Hiszpanii

Oto niektóre z przesądów i wierzeń. Jest ich oczywiście więcej. Wszystkie jednak mówią o pieniądzach, dobrobycie i szczęściu. My nie znaleźliśmy żadnej przepowiedni, która gwarantuje zdrowie. A to przecież najważniejsze! Bez zdrowia ani rusz! Tego Wam właśnie życzymy na cały przyszły rok. Dużo zdrówka! I oczywiście wycieczek językowych do Hiszpanii z Linguiter.

Jeśli jesteście w Hiszpanii, nie zapomnijcie o ważnej tradycji noworocznej. Po imprezie sylwestrowej, nad ranem 1 stycznia koniecznie należy zjeść churros con chocolate. To także taki utarty zwyczaj. Mówi się, że po zjedzeniu churros nie będzie miało się kaca przez cały noworoczny dzień. Smacznego:) Szampańskiej zabawy!