Nerja w Maladze

Kiedyś zrobiliśmy sondę na lotnisku w Maladze i zapytaliśmy turystów, gdzie jest ich wakacyjne miejsce docelowe. Co 3 zapytany odpowiadał, że jedzie do Nerja. Miasteczko jest dobrze promowane i nie ma się co dziwić. Od lat 60. przyjeżdżają tutaj rzesze turystów. Wielu z nich zakochało się w tym miejscu i postanowiło osiedlić się tutaj. Jedna trzecia wszystkich zameldowanych to obcokrajowcy (przede wszystkim Anglicy). Nie dziwi nas to! Można tutaj świetnie spędzić wakacje i żyje się tutaj także bardzo dobrze.

Nerja  jest oddalona od Malagii o około 50 km i znajduje się już praktycznie na styku z prowincją Granada. Oczywiście w okresie dominacji arabskiej było to typowe muzułmańskie miasteczko i nazywało się Naricha.  Jest to jedno z najbardziej orientalnych miejsc w Axarquía (także comarca, czyli historyczny region Andaluzji położony w prowincji Malaga. Z geograficznego punktu widzenia, obszar, zwany także Axarquía-Costa del Sol, to jest wschodnia część prowincji Malaga. Axarquía rozciąga się wzdłuż wybrzeża i lądu).

Miasteczko ma długą i niesamowitą historię. Świadczą o tym między innymi naskalne rysunki znalezione w Cuevas de Nerja (jaskinie w Nerja), które zostały odkryte w 1959 roku. Według archeologów znalezisko ma około 42.000 lat. Jest to pierwsze dzieło sztuki, które stworzył człowiek. Niesamowite! To na tych ziemiach stworzono także pierwsze miasto, około 20.000 lat temu. Znaleziono tutaj ślady dwóch wielkich kultur okresu neolitu.

W Nerja klimat jest zdecydowanie bardziej łagodny. Lato nie jest tutaj aż tak gorące, a zima jest znacznie cieplejsza. Potwierdza ten fakt występująca tutaj roślinność i uprawa na przykład owoców tropikalnych, takich jak chirimoya, aguacate czy mango. Krajobrazy w Nerja są niesamowite. To właśnie tutaj naszym zdaniem znajdują się najpiękniejsze plaże w Maladze. Trochę dzikie, małe, skaliste, otoczone przez lasy i skałki. Wszyscy zachwalają plażę Buriana, gdzie można wybrać się na spływ kajakowy między jaskiniami i ponurkować. Woda jest czysta i przejrzysta! Mnóstwo w niej rybek, krabów i piasek jest złocisty. My bardzo lubimy playa El salón, która znajduje się zaraz pod Balkonem Europa. Playa de Calahonda także zachwyca. Wszyscy robią tutaj zdjęcia. Jest to właściwie mała zatoczka (120m długości i 20m szerokości). Polecamy także piękną plażę, która oddalona jest od centrum Nerja i jest trochę spokojniejsza, Playa de Capistrano. Jak wszystkie plaże w tej okolicy, ta także zachwyca bajecznością krajobrazu. Tak opisują te rejony inni: Una playa paradisíaca, natural, agua cristalina, toda la vegetación a escasos metros de la orilla, agua fresquita, perfecta para pasar un buen día, con dos miradores increíbles para ver la puesta de sol tomando un refresco. Jednym słowem: RAJ! To tyle o plażach tutaj:)

Jeśli w wakacje nie szukasz jedynie plaży, ale chcesz zobaczyć coś więcej i pozwiedzać, Nerja może okazać się ciekawym miejscem także dla Ciebie. Sama przechadzka tymi białymi, wąskimi uliczkami będzie wspaniałym doświadczeniem. Punktem obowiązkowym są oczywiście Cuevas de Nerja. Poświęć godzinkę swojego czasu i wyciągnij z kieszeni 10 euro na tę wizytę! Jaskinie w Neja są bardzo dobrze zachowane i według niektórych są to najpiękniejsze jaskinie na świecie. Niesamowite co natura potrafi wyrzeźbić. Koniecznie trzeba odwiedzić jaskinie w Nerja:)

Zjeżdżając z jaskiń do miasteczka, powinieneś zatrzymać się przy Acueducto del Águila. Jadąc samochodem łatwo go przeoczyć. Może warto zrobić sobie dłuższy spacer z centrum Nerja do jaskiń i po drodze uważnie patrzeć, by nie przeoczyć akweduktu? Warto zatrzymć się w tamtej okolicy i podziwiać nie tylko naturę, ale także wszystko, co pozostawiła nam historia. Akwedukt jest bardzo dobrze zachowany i odrestaurowany. Jest to bardzo charakterystyczna konstrukcja, której nie spotka się w innych miastach Hiszpanii. Akweduk można przejść, ale nie polecamy tego osobom z lękiem wysokości. Wcześniej płynęła tędy czysta, źródlana woda. Akwedukt nie jest już jednak używany do dostarczania wody mieszkańcom Nerja.

Co dalej? Oczywiście trzeba zrobić sobie zdjęcie na Balkonie Europa. Widoku nie da się opisać. Zostaniesz zahipnotyzowany i nie będziesz mógł oderwać wzroku. Polecamy iść na Balcón de Europa w dzień i w nocy. Jest to samo centrum miasta. Niedaleko znajduje się wiele stoisk z pamiątkami, barów i restauracji. Warto zgubić się w tej okolicy. Każde skrzyżowanie ulic ma swój urok. Warto wstąpić także do małego i typowego kościółka Iglesia del Salvador. Znajduje się on bardzo blisko Balkonu Europa. Jest to główna parafia. Wstęp do niej jest wolny i bezpłatny. Wnętrze kościoła robi wrażenie.

Natępnie warto także odwiedzić jedyne muzeum, które bardzo dobrze opisuje historię Nerja. Jest to muzeum interaktywne i dzięki temu wszyscy dobrze się tutaj bawią, poznając dzieje Nerja. W Nerja bez wątpienia wszędzie połączysz przyjemne z pożytecznym.

Na sam koniec zostawiliśmy Tobie największą atrakcję Nerja, a mianowicie wędrówkę wzdłuż rzeki Chillar. To trzeba zrobić! O tej trasie będziemy pisać jeszcze w kolejnych postach. Nie zapomnieliśmy także o białym miasteczku Frigiliana, które znajduje się 7 km od Nerja, jadąc w górę. O tym także później:)

Pozdrawiamy z Nerja!:)