Przeprowadzka do Hiszpanii i co dalej?
Hiszpania jest godnym uwagi punktem docelowym dla emigrantów na całym świecie. Dane z hiszpańskiego urzędu Oficína de Extranjería pokazują, że w 2007 roku było zarejestrowanych w Hiszpanii 4,5 mln obcokrajowców – co stanowi 10% ludności tego państwa.
Największą grupa przybyszy pochodzi z Ameryki Łacińskiej. Oczywiście liczne są również grupy imigrantów z Afryki Północnej, części Azji i z różnych państw Unii Europejskiej: Wielka Brytania, Francja i Niemcy. Coraz więcej jest tutaj także Polaków. Oto kilka punktów dla tych, którzy myślą o przeprowadzce do Hiszpanii.
1) Ucz się języka hiszpańskiego.
Zrozumienie lokalnego języka to podstawa i wręcz obowiązek. Język hiszpański będzie Twoim największym przyjacielem i koordynatorem Twoich działań w obcym kraju. Wyjście do sklepu, do szkoły po dzieci, rozmowa z nauczycielem przez telefon, załatwienie formalności. Bez hiszpańskiego ani rusz! Brak znajomości języka zawsze będzie Ciebie ograniczał i wykluczał z kraju, w którym żyjesz. Najlepiej jeszcze przed przyjazdem do Hiszpanii zapisz się na prywatne lekcje hiszpańskiego lub kurs językowy. Także na miejscu w Hiszpanii znajdziesz wiele opcji nauki języka hiszpańskiego. Jedną z nich jes hiszpanski-hiszpania.pl. Brak znajomości języka może wzbudzić u Ciebie lęk, strach, stres i nawet niechęć do tego kraju. Są to uczucia, które nie powinny pojawić się w Twoim nowym hiszpańskim domu!
2) Klimat: dobry powód, by przeprowadzić się do Hiszpanii.
Jedną z największych atrakcji Hiszpanii jest jej klimat. Niby nic wielkiego a jednak! Wiele osób decyduje się na przeprowadzkę do Hiszpanii właśnie ze względu na pogodę. Trudna jest egzystencja w zimnym, szarym, deszczowym i wilgotnym środowisku. Niektórzy z powodów zdrowotnych nie dają sobie rady w takim klimacie i decydują się na rozpoczęcie nowego życia w cieple. Dla niektórych zmiana klimatu oznacza lepszą jakość życia. Tutaj dzień jest dłuższy, słoneczko przygrzewa praktycznie codziennie, nawet w grudniu temperatury sięgają 15 stopni C. Tak jest w południowej części Hiszpanii. Przez cały rok życie toczy się tutaj na ulicy. Ludzie spotykają się w barach i restauracjach i korzystają z każdej chwili na powietrzu i w towarzystwie słońca. Golf, jazda na rolkach czy rowerze, spacery po plaży, pływanie w morzu… Wszystko to możesz robić tutaj przez cały rok. I mimo, że pensje nie są tutaj tak wysokie jak w Niemczech, Szwajcarii czy Norwegii, to jakość i radość z życia jest zapewne dużo wyższa.
3) Nowy rozkład dnia.
W Hiszpanii niewątpliwie należy zmienić rozkład dnia i swoje codzienne przyzwyczajenia. Dzień jest za to dłuższy i ludzie mają inne podejście do upływu czasu. Na południu nikt się nie śpieszy i nie denerwuje jego brakiem. Wszystko trzeba odbierać ze stoickim spokojem. Po godzinie pracy w banku jest czas na kawkę, śniadanko i pogawędkę z drugim człowiekiem. Już o 14.00 w wielu firmach zaczyna się siesta. Popołudniowy odpoczynek trwa aż do około 17.00. W tym czasie małe sklepiki są zamknięte. Trzeba pamiętać, że w godzinach siesty najlepiej nie wybierać się na zakupy.
Także tryb żywieniowy jest tutaj trochę inny. Sniadanie je się w pobliskim barze. A co na śniadanie? Może być kanapka z masłem i marmoladą lub z pomidorami i oliwą z oliwek plus sok pomarańczowy i mocna kawa. Częściej je się tutaj słodkie śniadania. Około 10.00 musi być przerwa na drugą kawę. Duży i kaloryczny posiłek to obiad, który serwuje się około godziny 14.30. Obiad to dwa dania i deser lub kawa. Kolację je się tutaj bardzo późno. W domach zaczyna się ją przygotowywać o 21.00 i nie jest to kanapka z serem i szynką, ale drugi obiad, składający się tym razem z jednego dania. Musi to być kaloryczny posiłek na ciepło.
4) Poznaj całą Hiszpanię. Podróżuj.
Hiszpania jest wielkim państwem. Składa się z 16 regionów, a jej powierzchnia to 504 645 km². Mieszka tutaj 46 524 943 ludzi. Każdy region to inna kultura, często inny dialekt, inny typ człowieka, inny kliamat, inna kuchnia, inna muzyka, sztuka, historia. Mieszkając tutaj warto pojeździć po Hiszpanii i poznać jej barwność i różnorodność. Tylko odkrywając te różne jej zakątki, dowiesz się jaka jest prawdziwa Hiszpania. Czy Anluzyjczycy są leniami? Czy Katalończycy są skąpcami? Czy najlepsza paella jest w Walencji? Najlepiej sam się o tym przekonaj. Tak czy siak, jesteśmy pewni, że pokochasz ten kraj!
5) Skorzystaj z hiszpańskiej kuchni.
Hiszpanie są bardzo dumni z hiszpańskiej kuchni i często nie doceniają na przykład naszych polskich specjałów. Czy hiszpańska kuchnia jest taka wyjątkowa? Jesteśmy pewni, że będziecie tęsknić tutaj za polskim chlebem, schabowym z kapustą i polskimi wędlinami. Tutaj nie znajdziecie tych wyśmienitych polskich produktów.
Hiszpanie szczycą się swoją oliwą z oliwek, serem curado, jamón serrano, chorizo. Jeśli lubicie ryby i owoce morza to pewnie się tutaj odnajdzie. Do tego dobrej jakości warzywa i owoce pomogą w urozmaiceniu Waszej diety.
Hiszpańska kuchnia jest prosta. Niektóre potrawy to takie chłopskie jedzenie np. callos, lentejas, papas a lo pobre, paella. My uwielbiamy ich gazpacho, salmorejo i porra antequerana. Lubimy też ich zwyczaj picia i jedzenia. Fajnym wynalazkiem są tapasy. W niektórych miastach na południu Hiszpanii do każdego napoju dostaniecie przekąskę. W Granadzie te przekąski wyglądają jak dania obiadowe.
Jeśli mowa o piciu to trzeba wspomnieć o winie. Jest ono tutaj bardzo tanie i bardzo dobre. Smakosze wina nie będą chcieli wyjeżdżać z Hiszpanii.
6) Zbliż się do Hiszpanii. Polub na przykład hiszpański piłkę nożną.
Jeśli zdecydowaliście się zamieszkać w Hiszpanii, to pewnie chcecie się zintegrować z tutejszą kulturą i ludźmi. My jesteśmy wrażliwi i nie polecimy Wam walki byków, ale za to bardzo zachęcamy do poznania hiszpańskiej piłki nożnej. Sport ten jest w Hiszpanii bardzo ważny. Każdy ma swoją ulubioną drużynę, której kibicuje. Bardzo ważne są tutaj ligowe rozgrywki i walka o końcowe trofea. W Hiszpanii kibicuje się całymi rodzinami. Na trybunach zobaczyć można matki, ojców, córki, synów, babcie i dziadków. Przychodzą tutaj wszyscy. Wiek i płeć nie są ważne. Hiszpanie generalnie lubią się bawić. Zawsze znajdą pretekst do świętowania, radowania się i biesiadowania w barach. Włącz się z nimi w to świętowanie.
7) Wkręć się w nowe środowisko.
Powracając do świętowania, to rzeczywiście jest to najlepszy sport Hiszpanów. Uwielbają oni zabawę. Widać to w kalendarzu i w życiu codziennym. Każde miasto, wieś obchodzą swoje święta – ferias. Dni miast mają miejsce przez cały rok. Najważniejsze ferie to w kwietniu – Feria de Abril en Sewilla i oczywiście Feria de Agosto en Málaga. Nie można jednak zapominać o obchodach w małych miejscowościach. Warto wybrać się tam i zobaczyć co to znaczy fiesta!
8) Oglądaj hiszpańską telewizję.
Hiszpańska telewizja to nic wyjątkowego, ale będąc w nowym kraju warto z wielu względów przez jakiś czas śledzić ekran telewizora. Na podstawie proponowanych programów bardzo łatwo można wyciągnąć kilka wniosków dotyczących hiszpańskiego społeczeństwa. Oczywiście jak mówią nie można generalizować, ale naszym zdaniem na podstawie proponowanych programów telewizynych można zrobić badanie socjologiczne. To nie przypadek, że programy reality show, takie jak Wielki Brat, trwają tutaj w nieskończoność. W tym roku rozpoczęła się 15 edycja tego programu.
Jesteśmy jednak przekonani, że każdy znajdzie w hiszpańskiej telewizji coś dla siebie. W procesie nauki języka bardzo ważne jest osłuchanie się z nim. Polecamy oglądanie wiadomości, programów dokumentalnych i rozrywkowych oraz seriali. Ostatnio powrócił na ekrany nasz serial z ANTENA 3 – Mar de plástico. Polecamy też seriale typu Embajada czy Vis a Vis. W ten sposób polepszycie znacznie znajomość języka hiszpańskiego i będziecie mieli też temat do plotkowania z hiszpańskimi znajomymi.
9) Nie walcz z hiszpańską mentalnością i postaraj się ją zaakceptować.
Po przeprowadzce do innego kraju musimy w pewien sposób się dostosować do reguł i zasad w nim obowiązujących. Nie znaczy to oczywiście, że sami mamy się zmieniać. Wychowaliśmy się w danym społeczeństwie, nauczono nas pewnych zachowań i tego niewątpliwie nie da się zmienić. Nie możemy jednak wymagać od hiszpańskiego społeczeństwa zmiany i dostosowania do nas samych. Pamiętajmy, że to my jesteśmy gośćmi w ich kraju. Oczywiste jest, że są oni inni niż my. Nie nam oceniać w kategoriach: gorszy – lepszy. Często załatwienie sprawy w Hiszpanii jest wolne i trwa dłużej niż w Polsce. Ludzie tutaj wszystko odkładają na później i w ogóle się nie stresują. Przyjmij to do wiadomości i nie próbuj walczyć z wiatrakami. Po prostu rób swoje i nie frustruj się zastałą sytuacją.
10) Prowadź ostrożnie!
Według Międzynarodowego Ruchu Drogowego i danych dotyczących wypadków z roku 2005, liczba śmiertelnych wypadków drogowych w Hiszpania jest dwukrotnie wyższa niż na przykład w Wielkiej Brytanii. Nie dziwią nas te dane. Brawura i szaleństwo oraz spożywanie alkoholu i jazda samochodem prowadzą do wielkich tragedii. Można powiedzieć, że w Hiszpańskim społeczeństwie istnieje przyzwolenie na wsiadanie za kółko po kilku piwach czy lampkach wina. Nie polecamy tego zwyczaju. Często także na drogach kierowcy wywierają na siebie presję. Nie daj się poddać tej presji i zawsze kieruj się zdrowym rozsądkiem. Najważniejsze to bezpiecznie dojechać do domu!
Pozdrawiamy wszystkich rodaków, którzy mieszkają w Hiszpanii. Mamy nadzieję, że jest tu Wam dobrze i że czujecie się tutaj prawie jak w domu.