Spacer po Mardycie – Puerta del Sol

Dzisiaj zapraszamy na szybki spacer po Puerta del Sol, czyli po jednym z najbardziej znanych placów w Madrycie. Pierwotnie w XV wieku było to jedno z wejść/wjazdów do miasta we wschodniej części murów, które otaczały Madryt. Nazwa pochodzi od drzwi do słońca, które zdobi wejście. Na początku prestiż dały temu miejscu dwa kościoły: Iglesia del Buen Suceso y San Felipe el Real.

Od XVII do XIX wieku było to główne miejsce spotkań. Nie był to zdefiniwany plac jak w przypadku Plaza Mayor i wówczas zajmował połowę dzisiejszego obszaru. Dziś mieści się  tutaj wiele bardzo znaczących punktów i budynków w stolicy.

Budowa placu to kilka etapów. Wszystko rozpoczęło się od Casa de Correos w XVIII wieku. Poczta została zbudowana przez francuskiego architekta Jaime Marquet między 1766 i 1768. Następnie budynek Casa de Correos stał się siedzibą Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, później także Generalnej Dyrekcji Bezpieczeństwa Państwowego w epoce Franco. Dziś jest siedzibą dla prezydencji  i Wspólnoty Madrytu (Comunidad de Madrid). Jak widzicie to właśnie budynek poczty kładzie podwaliny pod to, czym w dzisiejszych czasach jest Puerta del Sol. 

Po konwersji na poczcie, już w siedzibie Ministerstwa Spraw Wewnętrznych w 1847 roku zdecydowano wyburzyć niektóre domy w okolicy, aby zwiększyć plac i zapewnić mu bezpieczeństwo. Następnie w latach 1857 i 1862 Puerta del Sol nabrał ostatecznych kształtów. Nadali ich znani hiszpańscy architekci – Lucio del Valle, Juan Rivera i Jose Morer. W XX wieku dobudowano fontannę, stworzono ogrody i powiększono strefę dla pieszych.

Na placu znajdziecie charakterystyczne i emblematyczne miejsca, które są bardzo znane przez wszystkich Hiszpanów:

  • Spacer po Madrycie – Puerta del Sol – Estatua del Oso y el Modroño

Statua niedźwiedzia i drzewa truskawkowego jest zrobiona z kamienia i brązu. Waży w przybliżeniu 20 ton i mierzy około 4 metry wysokości. Jest to statua wykonana przez hiszpańskiego rzeźbiarza Antonio Navarro Santafé. Odsłoniono ją 19 stycznia 1967 roku. Znajduje się przy wjeździe na ulicę Alcalá. Statua sfinansowana i wypromowana została przez Departament Kultury Miasta Madryt. Dzięki niej miano pokazać w sposób monumentalny symbole miasta, które znajdują się na herbie. Od samego początku statua znajdowała się na Puerta del Sol, ale z powodu przebudowy placu została dwa razy przemieszczona. W 1986 roku stanęła na ulicy del Carmen, by w 2009 roku powrócić na swoje dawne miejsce.

  • Spacer po Madrycie – Puerta del Sol – El Reloj de la Casa de Correos 

Jeśli znajduje się gdzieś w Hiszpanii budynek znany przez wszystkich Hiszpanów, który jest w stanie przyciągnąć uwagę milionów ludzi w ciągu zaledwie kilku minut, to  jest to zapewne dawny budynek Casa de Correos w Madrycie i słynny zegar na jego wieży, który jest odpowiedzialny od dziesięcioleci za wprowadzenie nas w bardzo ważne wydarzenie. Z czym kojarzy się wszystkim ten zegar? Tak, przede wszystkim z końcem roku, kiedy to na placu gromadzą się tysiące ludzi, by usłyszeć zegar wybijający północ i by przywiatać Nowy Rok. Oczywiście towarzyszy temu jedzenie 12 winogron. Ale o tym będziemy jeszcze pisać.
Wieża budynku Casa de Correos została dobudowana w 1857 roku. Od początku było wiadomo, że zostanie w niej umieszczony średniowieczny zegar, który wcześniej znajdowaą się w wieży kościoła la Iglesia del Buen Suceso. Zegar ten wywoływał jednak wielką irytację w mieszkańcach Madrytu. Często zatrzymywał się i wybijał niewłaściwą godzinę. Dopiero w 1865 roku prestiżowych zegarmistrz Jose Rodriguez Losada podarował mieszkańcom Madrytu nowy zegar, który był znacznie bardziej nowoczesny w owych czasach i posiadał dzwon. Od 1916 rok dzwon ten obwieszcza koniec roku.

  • Spacer po Madrycie – Puerta del Sol – Kilómetro Cero

Jest to zapewne najbardziej znany kilometr w całej Hiszpanii. Znajduje się przed budynkiem Casa de Correos. Jest on uważany za centrum Hiszpanii i Madrytu. Jest to punkt od którego zaczyna się mierzyć odległości na drogach wychodzących z Madrytu w kierunku innych hiszpańskich miast. Turyści nie opuszczają miasta bez postawienia tutaj swoich stóp. Jest to bardzo charakterystyczny punkt. Płyta przedstawia mapę Hiszpanii, Portugalii i południową Francję, herb miasta i symbol Stowarzyszenia Inżynierów Dróg, Kanałów i Mostów. Płytę wbudowano na Puerta del Sol w 1950 roku. Kilka lat temu podczas reform na placu, została ona uszkodzona i do tego odwrócona. Dopiero rzeźbiarz Paco Candán z Galicji podjął się stworzenia nowej. Miał on ciężkie zadanie do wykonania, ponieważ pracował przy odtworzeniu płyty, patrząc jedynie na jej zdjęcia z internetu. Stworzył on replikę w ekspresowym tempie 15 dni. W rezultacie stworzył on znacznie trwalszą podróbkę starej płytki. Mówi się, że autor wykonał kawał dobrej roboty, choć zmienił kilka szczegółów. Nie mniej jednak od 2009 roku możecie zobaczyć jego Kilómetro Cero.

  • Spacer po Madrycie – Puerta del Sol – Pomnik Karola III

Pomnik Karola III w Puerta del Sol to jeden z 3 pomników znajdujących się w mieście. Jednak tylko tutaj w Puerta del Sol monarcha siedzi na koniu. Karol III jest zwrócony twarzą na południe i za swoimi plecami ma Hotel Europa. Znajduje się tutaj od 1993 roku, kiedy to Urząd Miasta zdecydował o postawieniu jego wizerunku i oddaniu w ten sposób czci królowi, który był najlepszym w historii zarządzającym miastem. Twórcami tego pomnika są Eduardo Zancada y Miguel Ángel Rodríguez, którzy przy kreowaniu tego dzieła posiłkowali się portretami Karola III autorstwa Goya i Mengs.

  • Spacer po Madrycie –  Puerta del Sol – Neon Tío Pepe

Jednym z ognisk zapalnych Puerta del Sol jest niewątpliwie reklama Tio Pepe. Jest to ikona Madrytu i Puerta del Sol, tak jak inne wymienione przez nas tutaj obiekty. Jest to jedna z najstarszych reklam neonowych. Znajduje się na placu od 1935 roku. Wtedy właśnie została umieszczona na budynku Hotelu Paris pod numerem 1 Puerta del Sol. Reklama powstała z okazji setnej rocznicy winnicy Jerez. Na samym początku reklama składała się z kieliszka sherry na etykiecie Gonzalez Byass z napisami wino, sherry i brandy. Wiele lat później projekt reklamy został zmieniony na obecny, czyli na butelkę ubraną w czerwony płaszcz i kapelusz oraz gitarę. Na dole znajdowała się nazwa winnicy, na górze napis Tio Pepe. Hasło przewodnie reklamy to “Sol de Andalucía embotellado”. W roku 2006 zamknięto Hotel Paris, który został wykupiony w 2011. Nowy właściciel zdecydował się zdjąć reklamę. Ludzie jednak nie zapomnieli o Tio Pepe. Mieszkańcy Madrytu zdobyli 50.000 podpisów pod petycją przywrócenia reklamy. Winnica doszła do porozumienia z właścicielem innego budynku i tak do teraz reklama znajduje się dokładnie naprzeciwko Casa de Correos przy numerze 11 Puerta del Sol.

Byliście kiedyś w Madrycie? Widzieliście na żywo owe obiekty na Puerta del Sol? Zapraszamy do stolicy Hiszpanii, na spacer po mieście i po Puerta del Sol oraz na kurs hiszpańskiego w Madrycie! Mamy tutaj bardzo fajną szkołę języka hiszpańskiego!