Spacer po Sewilli

Sewilla to andaluzyjska stolica z zawiłą historią, wspaniałymi zabytkami i urokliwymi miejscami. Wzdłuż Sewilli płynie rzeka Guadalquivir, która dodaje miastu dodatkowo uroku. Zawsze było to bardzo ważne miasto, przez które przewinęło się wiele cywilizacji. Każda pozostawiła po sobie bogatą spuściznę i własną kulturę, dzięki temu historyczne centrum Sewilli, jest dzisiaj tak niezwykłe i ciekawe. 

Możemy dołączyć do tego charakter mieszkańców, dobrą pogodę, wyśmienitą i urozmaiconą kuchnię. Mamy nadzieję znaleźć  w Sewilli miejsca, dla których powinniście tutaj przyjechać. Najlepszy okres na zwiedzanie Sewilli to jesień i wiosna. Odradzamy wyprawy w czerwcu, lipcu i sierpniu. Temperatury przekraczają 40ºC. Jest to niewątpliwie najgorętsze miasto Hiszpanii. Oto nasza lista miejsc wartych zobaczenia!

Katedra i Giralda. Katedra została zbudowana w XVI wieku. Wpisano ją na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest zbudowana na pozostałościach meczetu. Z tego powodu do dziś istnieje część o nazwie Giralda, czyli wielka wieża. W okresie muzułmańskim to właśnie z niej nawoływano do modlitwy. Katedra w Sewilli jest niewątpliwie największą budowlą religijną w Hiszpanii. W środku możemy znaleźć wiele dzieł sztuki na przykład autorstwa Murillo czy Zurbarán. Także tutaj mieści się trumna (jedna z wielu) Krzysztofa Kolumba. Wizyta w Katedrze jest obowiązkowa! Bilet normalny kosztuje 8 euros.

Plaza de España. Plac położony w Parque Maria Luisa. Ten imponujący kompleks architektoniczny zbudowany został specjalnie na wystawę iberoamerykańską w 1929 i jest jednym z najbardziej charakterystycznych puntków w Sewilli. To idealne miejsce na relaks, spacer i podziwianie monumentalnej budowy. Znajdziecie tam na przykład charakterystyczne ławki, które reprezentują hiszpańskie miasta. Jego cztery mosty nad kanałem reprezentują 4 królestwa Hiszpanii. Można także wypożyczyć tutaj łódki i popływać między kanałami.

Archivo de Indias. Dokument także znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Został stworzony przez króla Karola III w 1785 roku  i służył do archiwizacji wszelkich dokumentów, odnoszących się do kolonii hiszpańskich. Zachowuje setki map, rysunków i dokumentów z różnych epok. Jeśli lubisz historię jest to Twoje miejsce. Można powiedzieć, że jest to centrum wszystkich badań nad historią Ameryki. Wstęp jest bezpłatny.

Reales Alcázares. Koniecznie trzeba odwiedzić pałac królewski w Sewilli. W rzeczywistości składa się z kilku pałaców i ogrodów otoczonych murem. Został on zbudowany w średniowieczu i był miejscem zakwaterowania królów i dostojników zagranicznych, którzy odwiedzali miasto. Nie przegap dziedzińca pokojówek lub Pałacu Mudéjar. Cena: 8,75 euro. Bezpłatne poniżej 16 roku życia.

Rzeka Gualdalquivir. Od czasów fenickich nazywana była Betis, w okresie rzymskim żeglowano tutaj aż do Kordowy. Rzeka Gualdalquivir była i jest zasadniczą i nieodłączną częścią miasta Sewilla. Dziś turyści i mieszkańcy miasta mogą wybrać się na przejażdżkę łodzią czy kajakiem, opalać się na jej brzegach lub pospacerować po okolicy przy rzece. Częściowo swoje piękno Sewilla zawdzięcza obecności tej rzeki. Miasto stało się jeszcze bardziej wyjątkowe.

Torre del Oro. To złota wieża, która znajduje się obok rzeki. Jest to symbol miasta. Bierze swoją nazwę od złotej poświaty płytek, które odbijają się w rzece Gualdalquivir. Została zbudowana jako część systemu obronnego miasta, a później także  była używana jako kaplica i jako więzienie. Obecnie mieści się w niej Muzeum Marynarki Wojennej w Sewilli. Cena: 3 euro

Dzielnica Triana. Z pewnością jest to jedna z popularniejszych dzielnic Sewilli. Znajduje się po drugiej stronie rzeki. Koniecznie powinniście wybrać się tutaj na przechadzkę po Puente de Triana. Jesteśmy przekonani, że warto pooddychać tutejszym powietrzem i popatrzeć z boku na życie codzienne i przyzwyczajenia mieszkańców tej dzielnicy. Warte zobaczenia są Plaza del Altozano, Aleja Inkwizycji, tutejszy kościół, ulica Betis i rynek Mercado de Triana.

Dzielnica Santa Cruz. Położona w samym sercu miasta, pełna wąskich uliczek, pięknych placów, barów tapas, typowych dziedzińców  z z kwiatami. Dla wielu jest to najpopularniejsza i najbardziej urokliwa z dzielnic miasta. Krąży o niej wiele legend. Tutaj znajduje się stara dzielnica żydowska, która nie powinna być pominięta, gdyż ma bardzo duży wpływ na generalny charakter miasta. Nie możesz przegapić Plaza de los Verenables, el Callejón del Agua o la Plaza de doña Elvira.

Plaza Nueva. Jest to plaza mayor Sewilli. Jeden z najbardziej centralnych i ruchliwych placów. Zdominowany przez posąg króla Ferdynanda III i przez budynek urzędu miasta. Okoliczne ulice są klimatyczne i bardzo wesołe, dzięki tutejszym mieszkańcom. Także tutaj znajduje się dużo barów i restauracji, gdzie można dobrze zjeść!

Parque de Maria Luisa. Zielone płuca Sewilli i miejski park, który warto odwiedzić i zatrzymać się przy okazji w kilku miejscach. Znajdują się tutaj place, takie jak na przykład Plaza España czy Plaza América, piękne alejki, muzea, fontanny czy wypielęgnowane ogrody. To właśnie tutaj mieszkańcy miasta lubią spędzać wolny czas na łonie natury.

El costurero de la Reina. Ten mały budynek przypominający zamkek znajduje się obok parku Parque de Maria Luisa. Był rezydencją księcia Montpensier, ale bardziej znany jest z legendy, która mówi, że żona króla Alfonsa XII spędzała w zamku całe dni i niegdzie nie wychodziła. Jej jedyną aktywnością było szycie. Dziś znajduje się tutaj biuro informacji turystycznej i jest to jeden z najbardziej lubianych budynków w mieście.

Palacio de la Condesa de Lebrija. Znajduje się na jednej z najbardziej ruchliwych ulic miasta, calle Cuna. To fascynujący XVI-wieczny pałac, który posiada imponującą kolekcję mozaik rzymskich. Mówią, że jest najpiękniejszym betonowym domem-pałacem w Europie. To także swoiste muzeum składające się z pozostałości rzymskich, arabskich i  z ważnych obrazów  malarzy takich jak Van Dyck czy Murillo. Cena: 5 euro zwiedzanie parteru a 8 euro całości pałacu.

Plaza de toros de la Maestranza y Museo Taurino. Nie można pominąć jednego z najważniejszych i najbardziej tradycyjnych placów w Hiszpanii. Jest to również najczęściej odwiedzany zabytek w mieście. Cena: 6.50 euro.

El Metropol Parasol. To ultranowoczesna struktura (nazywana grzybami Sewilli), w której wnętrzu mieszczą się między innymi muzeum archeologiczne czy Antiquarium z ważnymi pozostałościami z okresu rzymskiego czy arabskiego. Dodatkowa atrakcja to punkt widokowy (1,35 euro), dzięki temu będzie okazja, by podziwiać całą panoramę Sewilli. Plac de la Encarnación, na którym znajduje się El Metropol Parasol, jest jednym z najbardziej autentycznych miejsc w Sewilli.

Muzeum Tańca Flamenco. Jeśli chcesz poznać korzenie i historię flamenco, a także być świadkami prawdziwego show na żywo, to jest Twoje miejsce. Muzeum Tańca Flamenco, sponsorowane przez tancerkę Cristina Hoyos, jest idealnym miejscem, by zrozumieć, poczuć i doświadczyć trochę kultury i sztuki. O flamenco już pisaliśmy w naszym pierwszym artykule. O flamenco nie można jednak jedynie czytać, trzeba przyjechać tutaj i uczestniczyć w prawdziwym spektaklu! Nie ma lepszego miasta, niż Sewilla, by poczuć siłę flamenco.

Wielkie uroczystości w Sevilli. Sewilla słynie ze swych tradycji, które były zakorzeniane w społeczeństwie od setek lat. Feria w Sewilli i Wielkanoc to najważniejsze imprezy w mieście. Te wydarzenia z pewnością należy wpisać w kalendarz. Warto uczestniczyć w tych uroczystościach, by zrozumieć hiszpańską kulturę i obyczaje. My już pisaliśmy sporo o kwietniowych dniach miasta Sewilla. Koniecznie powinieneś się wybrać w przyszłym roku!

Zakupy: Jeśli lubisz zakupy, nie będziesz się nudzić w Sewilli, ponieważ istnieją tutaj trzy duże powierzchnie handlowe, Stare Miasto, Nervion i Triana. Znajdziesz tutaj praktycznie wszystko. Moda, własnoręczne wyroby, prezenty, antyki, biżuteria, jedzenie. Najważniejsze ulice to Sierpes oraz Feria w starym mieście oraz aleje Eduardo Dato y Luis de Morales w Nervión.

To oczywiście nie wszystko. Sewilla ma wiele do zaoferowania i dlatego trudno jest wymienić wszystko w jednym artykule. Jes to miasto pełne tradycji, historii, pozotałości starożytnych cywilizacji i przyznajemy, że ciężko nam było podsumować to miasto. Zachęcamy do komentowania i opisywania swoich ulubionych miejsc w Sewilli. W ten sposób pomożecie naszym przyszłym studentom w zwiedzaniu tego pięknego miasta. Polecamy także odwiedzić oficjalną stronę Sewilli: http://www.visitasevilla.es/

Zapraszamy na naukę języka hiszpańskiego w naszej szkole w Sewilli. Będzie to niezwykła przygoda w Andaluzji!

Pozdrawiamy z Hiszpanii!